úterý 27. září 2022 Jonáš

Šumperk trápí poškozování zeleně. Na nenechavce můžete upozornit strážníky, apeluje vedení města

S nenechavými návštěvníky či obyvateli města mají v Šumperku starosti pracovníci komunálních služeb při údržbě veřejných prostor. Podle zástupců městského úřadu si někteří lidé pletou záhony se zelení s bezplatným květinářstvím a výsadba se musí často doplňovat.

Kromě krádeží vysazených rostlin je dalším problémem v Šumperku znečišťování záhonů odpadky a psími výkaly. „Komunální služby tak zbytečně utrácejí peníze za dosazování chybějících květin a úklid. Množí se také škody způsobené ničením mobiliáře, jako jsou například lavičky a odpadkové koše,“ upozorňuje mluvčí šumperské radnice Soňa Singerová.

„Firma, která se o zeleň stará a zalévá ji, hlásí škody prakticky po každé údržbě zeleně. Její pracovníci nás upozorňují, že chybějí květiny, v záhonech jsou odhozené PET lahve,“ uvedl v tiskové zprávě starosta Tomáš Spurný (Pro Šumperk).

Příprava miliardového obchvatu na Mohelnicku pokročila. Stavět se má za čtyři roky

Další pokrok hlásí Ředitelství silnic a dálnic v přípravě obchvatu části Mohelnice a také nedaleké obce Libivá, kudy směřuje převážná část dopravy na Šumpersko. Oblasti má ulevit výstavba nového úseku silnice I/44, která již získala zatím...

 

Letos plánuje Šumperk vysadit na svém území padesát nových stromů, 150 keřů a stovky dalších květin. Oživení dalších lokalit zelení ale komplikují také vandalové. Městská policie se v polovině července zabývala případem vytrhaných rostlinek z květináčů na Hlavní třídě.

„Podle oddělení komunálních služeb úklid a obnova výsadby zeleně stojí město nemalé peníze. I z toho důvodu se v současnosti městská policie více zaměří na problematická místa a na zeleň bude dohlížet rovněž prostřednictvím kamerového systému,“ doplňuje mluvčí Singerová s tím, že vedení města zároveň vyzývá občany, aby se nebáli strážníky na nekalé jednání nenechavců upozornit.

S vandalismem se potýká také například radnice v Prostějově. Jen za poškozenou světelnou signalizaci v ulici Olomoucká při dopravní nehodě, zničené odpadkové koše po oslavách Silvestra, poškozenou nádobu na tříděný odpad v ulici Lužická a poškozený strom za hřbitovem v ulici Brněnská, muselo město zaplatit přes 100 tisíc korun. Navíc neznámý výtržník poškodil i rekonstruovanou kašnu, oprava speciálního nátěru vyšla na dalších 150 tisíc.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Šumperk

Štítky Květiny, dekorace, výsadba, zeleň, odpadky, krádež, Šumperk

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.