pondělí 15. srpna 2022 Hana

Ukrajinci stále myslí na návrat domů, říká právnička s kyjevskými kořeny Naděžda Šišková

Už přes pět měsíců trvá válečný konflikt ve východní Evropě, situaci sleduje také odbornice na evropské právo z Univerzity Palackého Naděžda Šišková. Právnička a politoložka s ukrajinskými kořeny je v kontaktu se svou rodinou a známými v oblasti Kyjeva, ale také s uprchlíky, kteří si zvykají na život v České republice.

Ačkoliv v denním zpravodajství časem nahradily válku na Ukrajině jiná témata, rozlehlý východoevropský stát nadále sužují vojenské útoky. „Nevím, nakolik to je vlastně možné říct, ale lidé se svým způsobem naučili v těchto podmínkách existovat. Mám příbuzné a známé v centrální části Ukrajiny, v Kyjevě a okolí. Situace je tam mnohem lepší, než na přelomu února a března. Ostřelování ale stále probíhá a terčem se může stát takřka jakákoliv oblast Ukrajiny. Je to snaha zastrašit lidi. Rusové spoléhají na to, že Ukrajina jednou řekne, že už nemůže dál a kývne na jakoukoliv nabídku. Naštěstí Ukrajinci dál mají odhodlání to vydržet, žádné ústupky nepřipadají v úvahu,“ říká vysokoškolská pedagožka.

Právě postoje a odvaha místních jsou podle ní jedním z klíčových bodů v odolávání při invazi. „Důležité je také to, že dorazily zahraniční zbraně. Je vidět, že Ukrajina se připravuje na protiofenzivu. V Chersonské oblasti je znát mírný pokrok. Jsou to regiony, které kladou velký odpor. Místní lidé absolutně neakceptují novou dočasnou vládu z ruské strany. Podnikatelé tam odmítají přijímat rubly a podobně,“ přibližuje rodačka z Kyjeva.

Univerzita má originální trička s ukrajinskými motivy na podporu studentů a pedagogů z napadené země

Podpořit studenty a zaměstnance olomoucké univerzity, které postihl válečný konflikt na Ukrajině, mohou od nynějška všichni zájemci, pokud si pořídí originální tričko s ukrajinskými motivy. Podmínkou je, že pošlou finanční dar v minimální...

 

Autorka více než stovky odborných publikací o evropském právu a mezinárodních vztazích upozorňuje také na problematiku v minulosti nevyřešených válečných zločinů. „Část pachatelů se tímto způsobem chovala už v dřívějších válečných konfliktech. Skutečnost, že nebyli potrestáni, jim umožňuje v tomto pokračovat. Je důležité říct, že u válečných zločinů není promlčecí doba a tito lidé by měli vědět, že dokud budou naživu, tak budou dříve nebo později dopadeni a potrestáni. Je dobře, že na Ukrajině probíhají vyšetřování po několika liniích. Jedná se o šokující excesy, nad kterými zůstává ve 21. století rozum stát. I lidé, kteří se cítili jako Ukrajinci a současně i Rusové, tak už to mají jednoznačné. Chtějí navrátit území Ukrajině. Je to zesílené tím, co se dozvídají o chování okupačních vojsk. Nikdo si nepřeje žít pod takovou vládou,“ je přesvědčená Naděžda Šišková.

Do České republiky po únorovém vypuknutí konfliktu přicestovaly statisíce ukrajinských uprchlíků, se členy komunity hovoří také právnička a politoložka z olomoucké univerzity. „Jsou nesmírně vděční. S kýmkoliv jsem mluvila, tak velice děkoval Čechům za obrovskou pomoc a pochopení. Je zajímavé, že ani na Slovensku nezůstalo tolik uprchlíků z Ukrajiny. Ale velice se jim stýská a chtějí se vrátit domů. Spousta lidí se už zpátky vrátila. Do některých oblastí je to více méně bezpečné, ale k návratu se rozhodli i lidé z ohrožených oblastí jako je Charkov. Ukrajina řeší i otázku vnitřních uprchlíků, kteří se přesouvají na území státu,“ podotkla Šišková a dodala: „I naše fakulta poskytla možnost jedné kolegyni z kyjevské univerzity Tarase Ševčenka, která bude působit na projektech v Olomouci. I v případě delších pobytů v Česku si ale myslím, že Ukrajinci mají na zřeteli cíl dříve či později se vrátit domů.“

S blížícím se podzimem doufá právnička s ukrajinskými kořeny v jednotný postup nejen evropských států, které se mohou dostat do ekonomických problémů. „Putin v tuto chvíli chápe, že vyhrát nemůže. Spoléhá na to, že přijde plynová a energetická krize a vznikne trhlina v postoji Evropské unie. Věřím, že se to nestane,“ míní Naděžda Šišková.

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Eva Hrudníková

Štítky Ukrajina, konflikt, krize, Rusko, Univerzita Palackého, právo, pomoc, podpora, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.