čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Prostějov vymění staré lampy na sídlišti. LED svítidla chce instalovat i do parku

Efektivnější veřejné osvětlení bude po modernizaci fungovat na sídlišti Svobody v Prostějově. Radnice nechá vyměnit sodíkové lampy za úspornější LED zdroje, celkem by se mělo jednat o takřka 90 svítidel. Náklady na investici se blíží milionu korun, významnou části by však měla pokrýt dotace.

„Jedná se o výměnu stávajících sodíkových svítidel za moderní LED svítidla s regulací stmívání včetně zabezpečení stavebního dozoru a certifikovaného měření osvětlení. Náklady na realizaci této akce jsou ve výši přes 941 tisíc korun," objasnil primátorův náměstek Jiří Pospíšil (PéVéčko).

Radní už nedávno schválili projektový námět, přípravu a podání žádosti o dotaci na tento projekt z Národního plánu obnovy. „Žádost o dotaci byla ze strany ministerstva průmyslu a obchodu akceptována a byla ohodnocena jako úplná, formálně správná a přijatelná z hlediska podmínek pro přijetí žádosti. Na základě akceptace jsou pro žádost rezervovány finanční prostředky přes 724 tisíc korun," podotkl Pospíšil.

Kvůli nanonástřiků chce senátorka Chalánková po prostějovském primátorovi Jurovi omluvu

Senátorka Jitka Chalánková vyzvala prostějovského primátora Františka Juru, aby se kvůli nanonástřikům v základních a mateřských školách veřejně omluvil rodičům dětí i kritikům, kteří upozorňovali na možná rizika. Posudek, kterým se radnice...

Město má slíbenu maximální možnou výši dotace, konečná hodnota finanční podpory ale podle Pospíšila může být snížena. Rekonstrukci veřejného osvětlení by ještě letos dostala na starost společnost Eltodo Osvětlení, která se v Prostějově stará o provoz a údržbu veřejného osvětlení.

Prostějovská radnice postupně modernizuje veřejné osvětlení v různých částek města. Několik desítek lamp veřejného osvětlení plánuje modernizovat v Kolářových sadech, kde nyní osvětlení zajišťují sodíková svítidla s vyšší spotřebou elektrického proudu. Instalace moderních LED svítidel si vyžádá investici zhruba 800 tisíc korun, město chce i na tento projekt získat dotaci

Města a obce postupně vyměňují staré sodíkové výbojky za moderní LED svítidla, která mají až o 60 procent nižší spotřebu elektrické energie. Kromě nízké spotřeby a dlouhé životnosti vynikají LED svítidla podle odborníků také kvalitním světelným tokem, funkčností a tím, že plný výkon svítidla je dosažen do dvou vteřin od zapnutí.

V Olomouci tvoří systém veřejného osvětlení 16 tisíc lamp, velká část z nich je v provozu více než 40 let. Podle primátora Miroslava Žbánka (ANO) je soustava značně podfinancovaná a některé úseky jsou za hranicí životnosti. Na začátku letošního roku Žbánek uvedl, že do modernizace osvětlení v krajském městě je potřeba investovat přes 350 milionů korun.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky Investice, rekonstrukce, světla, sídliště, veřejné osvětlení, LED světla, Prostějov, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.