úterý 27. září 2022 Jonáš

Šetřete s vodou, je sucho, vyzývají úřady. V části Olomouckého kraje je vysoké riziko požárů

Nedostatek srážek v kombinaci s vysokými teplotami přivedly potoky, řeky a nádrže v Olomouckém kraji na hranici sucha. Na řadě míst platí zákaz zalévání záhonků nebo napouštění bazénů, v části Olomouckého kraji platí až do odvolání výstraha před vysokým rizikem požárů.

Naposledy své obyvatele vyzvalo k maximálnímu šetření s vodou město Hranice. "Spolupůsobením vysokých teplot, absencí déletrvajících dešťových srážek a nízkých průtoků může dojít ve vodních tocích ke kyslíkovému deficitu, a tím k vážnému ohrožení vodních a na vodu vázaných ekosystémů," varoval mluvčí radnice Petr Bakovský.

Město proto důrazně upozorňuje obyvatele, že platí zákaz bez povolení využívat vodu z potoků například pro zalévání trávníků a zahrad, napouštění bazénů nebo napouštění akumulačních nádrží. "Tyto činnosti jsou protiprávní a jsou přestupkem proti vodnímu zákonu," upozornil na webu města Bakovský.

Podobný zákaz již před časem vyhlásily úřady například v Hněvotíně, Bohuňovicích, Bělkovicích-Lašťanech a Dolanech na Olomoucku, ve Šternberku a okolních obcích nebo v Moravském Berouně, Domašově nad Bystřicí, Jívové a ve Městě Libavá.

Lidé z Bohuňovic, Bělkovic-Lašťan a Dolan nesmí brát vodu z potoků k zalévání zahrad či napouštění bazénů

Kvůli velkému suchu zakázal olomoucký magistrát lidem z Bohuňovic, Bělkovic-Lašťan a Dolan odebírat vodu z Trusovického a Dolanského potoka k zalévání zahrad, sportovišť, napouštění bazénů nebo k umývání automobilů. Nařízení platí až do konce září.

Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu je v současné době stav sucha například na Moravě v Moravičanech, Třebůvce v Lošticích, Desné v Koutech nad Desnou nebo Bělé v Jeseníku.

Meteorologové zároveň pro část Olomouckého kraje vydali výstrahu před vysokou pravděpodobností požárů. Až do odvolání platí v Hranicích, Konici, Lipníku nad Bečvou, Litovli, Mohelnici, Olomouci, Prostějově, Přerově, Šternberku a Uničově.

"V důsledku sucha hrozí nebezpečí vzniku požárů, následných škod, případně i ohrožení životů. Doporučujeme nerozdělávat oheň v přírodě a zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně," vyzvali meteorologové.

Pršet bude podle předpovědi málo

Na dnešek předpověď v Olomouckém kraji hlásí jasno až polojasno, ojediněle přeháňky a nejvyšší teploty až 26 stupňů. "V dalších dnech bude naše území od severu zasahovat okraj tlakové výše. Zároveň nás částečně ovlivní i tlaková níže ve vyšších vrstvách atmosféry, která bude z Rakouska postupovat na Balkán," uvedl v předpovědi pro střední Moravu Petr Drobek z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

V závěru týdne bude v Olomouckém kraji polojasno až oblačno, občas přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty dosáhnou 26 a v neděli až 29 stupňů.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Hranice

Štítky sucho, požáry, varování, zákaz, zalévání, šetření, Bečva, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.