úterý 27. září 2022 Jonáš

(NE)OBYČEJNÍ: Barevnými balónky rozjížděl Mudr.Pudr éru street artu v Olomouci

Pestrobarevné balónky a černé kočky. Více či méně nápadná díla z polystyrenu či plastu si na olomouckých domech, lávkách i dalších místech pamatuje řada Olomoučanů. Za neobvyklou tvorbou stál před zhruba dvaceti lety pouliční umělec s přezdívkou Mudr.Pudr.

Retrospektivní výstava s názvem Město jako chrám, graffiti jako písmo svaté svedla na vernisáži na jedno místo umělce z komunity, která posledních třicet let legálně a někdy i v rozporu s pravidly zasahovala do podoby olomouckých ulic. Nenásilnou formou chtěl svými kousky přispět i Mudr.Pudr, kterému bylo tehdy kolem dvaceti let. „Nikdy jsem nečekal, že nějakou výstavu budeme mít. Je to super, jsem překvapený, jak dobře to vypadá. Sešlo se dost materiálu. Jsem spokojený, že po letech se to takto připomíná. Přišlo hodně lidí, veřejnosti se díla i dřív líbila,“ řekl na vernisáži pouliční umělec, který stejně jako ostatní tvůrci na výstavě zůstal v částečné anonymitě.

Už pár let jsou pro něj ale časy aktivní tvorby street artu pryč. „Byl to takový můj koníček, ale od té doby se spousta věcí změnila. Mám rodinu, děti a street art šel stranou. Našel jsem si něco jiného, dělám do veteránů – starých aut a kol,“ říká jedna z nejvýraznějších postav streetartové scény a aktuální výstavy v galerii na olomouckém Dolním náměstí.

Unikátní výstava představuje olomouckou street art a graffiti scénu za posledních třicet let

Unikátní výstava, která mapuje olomouckou street art a graffiti scénu za posledních třicet let, bude až do konce srpna k vidění ve Studiu G21 na Dolním náměstí v Olomouci. Vstup na expozici s názvem Město jako chrám, graffiti jako Písmo svaté je...

 

Nejznámější byly v Olomouci barevné balónky z polystyrenu, které byly zahaleny určitou dávkou tajemství. „Začal jsem dělat balónky, protože byly ve výšce nedostupné a nikdo je nemohl poničit. Lidem se to tenkrát hodně líbilo, bylo to v novinách a bavili se o tom i na ulici. Bavilo mě i si k tomu místu sednout a pozorovat reakce lidí. Děti na balónky upozorňovali rodiče, ti by si toho ani třeba nevšimli,“ vypráví Mudr.Pudr a dodává: „Lidi odhadovali, co to asi je. Jestli je to reklamní kampaň, nebo o co se jedná. Nebyly tam žádné podpisy, bylo to takové anonymní. Slyšel jsem i názor, že to je vytvořené jako orientační bod pro děti. Aby třeba šly domů podle červeného balónku. Poselství možná bylo, aby lidi zvedli hlavu a nedívali se jen do země před sebe. Ale hlavně to byla zábava,“ usmívá se pouliční umělec ve výslužbě.

A jaká byla vlastně metoda pro nalepení balónků do nedostupných výšek? „Žádný žebřík jsem neměl. Vyrobil jsem si takové udělátko, takový svůj patent,“ nechává si stále své know-how pro sebe.

V žádném městě nejsou tak přísné regulace street artu jako v Olomouci, říká organizátorka festivalu

Hlavní organizátorka olomouckého Street Art Festivalu Romana Junkerová popisuje historii a současnost graffiti a street artu. Rodily se v USA na přelomu 60. a 70. let jako revolta chudých proti tamnímu establishmentu, a proto mají silný...

Jedním z jeho posledních projektů byly před několika lety černé kočky, které měly původně oči z reflexního materiálu. To aby řidiči v zatáčkách zpozorněli. „Když jelo auto, tak očička zablikala. Řidiči si dávali trochu víc pozor. Ale místní taxikáře to sralo, když tam desetkrát denně jeli a desetkrát se lekli. Tak je začali strhávat,“ trpce se pousměje olomoucký autor.

Ten sleduje i rozmach street artu v Olomouci v posledních letech, kdy po předchozí domluvě vznikají velkoplošné malby na různých místech ve městě. „Je to super, na takovou úroveň jsem se chtěl vždycky dostat. Pak už jsem měl rodinu a nebyl čas jezdit někam malovat na velké plochy, byť třeba za peníze. Možná kdyby přišla nějaká nabídka, tak bych asi něco zvládl,“ uvažuje.

Šeredná maska a smajlíci. Rozsáhlá malba divadelní múzy má šokovat

Další mural neboli velkoplošnou malbu mají ve sbírce olomoucké ulice. Boční stranu budovy olomouckého divadla na třídě Svobody ozvláštnil malbou na fasádu Ital Gianati Gesci, uměleckým jménem Ozmo. Ve svém díle propojil antiku s modernou, na...

 

Sprejování graffiti ale nikdy na chuť nepřišel. „Chtěl jsem oslovit širokou veřejnost, street art je míň agresivní. Je rozdíl někomu pomalovat fasádu, nebo tam nalepit kočku, která jde sundat. Myslím, že graffiti lidé moc nevnímají a nečtou to. Od začátku jsem se znal s graffiti komunitou v Olomouci. Oni street art nejdřív moc neuznávali, brali to jen jako nálepky. Bylo pro ně posvátné právě graffiti. Myslím, že jsem ukázal, že to má mnohem širší obzor,“ míní Mudr.Pudr.

Ten si na výstavě připomněl i díla a situace, na které na čas zapomněl. Před patnácti či dvaceti lety prožil i pár vypjatějších momentů. „Samozřejmě nás policajti párkrát chytli. Ale vždycky to dopadlo nějak dobře. Neničil jsem fasády, tak to nebylo tak zlé. Nechtělo se mi běhat se sprejem v batůžku. Takových lidí tady tehdy bylo strašně moc a ostatní to spíš štvalo, než aby se pro to nějak nadchnuli,“ zakončil olomoucký balónkář.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Štítky Výstava, street art, Neobyčejný, Mudr Pudr, balónky, pouliční umění, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.