sobota 1. října 2022 Igor

Přerov bude třídit gastroodpad. Rozšíří rovněž počet kontejnerů a začne sbírat i plechovky

Obyvatele Přerova čekají od podzimu změny v třídění odpadů. Do žlutých kontejnerů budou moci házet i plechovky, rozšíří se počet kontejnerových stanovišť a na sídlištích se město chystá na pilotní projekt sběru kuchyňského odpadu.

Změny souvisí s modernizací třídící linky za téměř 11 milionů korun, která zrychlí oddělování jednotlivých druhů odpadu a uspoří náklady na převoz plastů k odběratelům. "Linka obsahuje instalaci vakuového systému pro separaci plastových fólií, magnetického separátoru pro automatické oddělení železných obalů, součástí se stanou automatizované vyskladňovací pásy separačních kójí, pásový dopravník na vyskladňování výmětu a v neposlední řadě tu bude nový lis včetně perforátoru PET lahví," uvedl náměstek Technických služeb města Přerova Tomáš Lolek.

V září se taky vymění černé kontejnery na komunální odpad o objemu 1100 litrů za stovku nových o objemu 3200 litrů. "Dalším projektem, na který se připravujeme, je sběr plastů a obalových kovů v režimu D2D - tedy dům od domu," doplnil Lolek. Tento projekt cílí především do místních částí Přerova, kde budou domácnosti na jaře příštího roku bezplatně vybaveny žlutou nádobou o objemu 240 litrů, která se bude svážet od rodinných zástaveb jednou měsíčně.

Litovel začne testovat třídění kuchyňského odpadu. Bude sloužit k výrobě elektřiny

V Litovli na Olomoucku začne v září zkušební sběr kuchyňského odpadu. Na elektrickou energii, teplo a biometan ho bude zpracovávat bioplynová stanice v Rapotíně na Šumpersku. Město doufá, že tak sníží množství odpadu, který vyváží na skládku....

Přerov po vzoru Šumperka, Šternberku či Litovle se chystá rozjet i sběr gastroodpadů na sídlištích.

"Na začátku se počítá s přistavením asi 20 sběrných nádob na gastroodpady, které budou v týdenním režimu vyváženy výměnným způsobem. To znamená, že vždy dojde k výměně za čistou a umytou nádobu - a to nejen z důvodu zachování kvality odpadu, který je pak možno likvidovat v bioplynové stanici, ale také s ohledem na hygienu," doplnil Petr Školoud z přerovského magistrátu.

Město připravuje v první polovině října osvětovou kampaň pro žáky druhých stupňů přerovských základních škol. Naváže na ni akce v areálu technických služeb, kde se budou moci přerovští seznámit s technikou, která slouží odpadovému hospodářství a projít si kompostárnu, třídírnu a skládku komunálního odpadu v Žeravicích.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Přerov

Štítky gastroodpad, třídění, odpady, změny, Přerov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.