sobota 10. prosince 2022 Julie

TIP NA VÝLET: Nenáročná cesta i pro maminky s kočárky. Rozhledna Brusná a lesopark Gryngle

V dnešním tipu na výlet se vydáme do Bludova na Šumpersku, kde navštívíme zajímavou rozhlednu Brusná, zámek Bludov a pozoruhodný lesopark se zvláštním názvem Gryngle.

Další tipy na výlety od Jakuba Holuba jsou také na instagramu.


Auto můžeme zaparkovat na parkovišti u zámku v Bludově, odkud se vydáme ulicí 8. května, dokud nedojdeme k ulici Pod Brusnou. Po ní budeme pokračovat dále. Můžeme se řídit i podle žluté turistické značky, která vede právě ulicí Pod Brusnou.

Nyní nás čeká asi pět set metrů lehkého a nenáročného stoupání až k rozhledně. Rozhledna Brusná byla zpřístupněna v roce 2015 a je pět metrů vysoká, ale i přesto je z ní krásný výhled do všech světových stran od Červenohorského sedla přes Praděd až po Kamenec. Z druhé strany je vidět Olšanská hora, Postřelmov a Zábřeh a z vrcholu je i krásný výhled směrem k Mohelnici.

Od rozhledny se poté vydáme zpět stejnou cestou a celou dobu se budeme držet žluté naučné stezky, dokud nedorazíme k lesoparku Gryngle. Zde objevíme menší jezírko a posezení mezi stromy, kde se opravdu velmi příjemně relaxuje, protože je zde nádherný klid.

Poté se vrátíme zpět na parkoviště a ještě si můžeme prohlédneme zámek Bludov. Zámek je v soukromém vlastnictví a do vnitřních prostor se bohužel jen tak dostat nedá, ovšem zámecká zahrada se spoustou staletých stromů je volně přístupná. Celá trasa není náročná, je vhodná pro děti, pejsky a zároveň i pro maminky s kočárky.

Zámek s přírodním parkem Gryngle a oranžérií
Jedna z nejkrásnějších částí Bludova se nachází v těsné blízkosti zámku. Milovníci historie a přírody by ji neměli minout. Zámek dnes obývají potomci příbuzných posledních majitelů před znárodněním – Žerotínů. Ve zdejším sále se konají kulturní pořady. To jsou jedny z mála příležitostí, kdy lze do interiéru nahlédnout. Památku obklopuje park, který plynule přechází v lesopark Gryngle. Najdete zde rybníček a prastaré stromy, jejich stáří přesahuje století. Nejstarší z nich rostou až 300 let. Gryngle je domovem velkého množství ptactva, žijí zde i vzácní puštíci. Po klidné procházce můžete zamířit do krásné oranžerie, kde se mimo jiné pořádají koncerty vážné hudby a další kulturní akce.
Zdroj: bludov.cz

TIP NA VÝLET: Žabnické vodopády, zřícenina hradu Drahotuš a vyhlídka U jelena. To vše na jednom místě

Dnes se na výlet vydáme na pár zajímavých míst pouze několik kilometrů od Olomouce. Nejzajímavější budou zřejmě Žabnické vodopády, které se nachází kousek od vesnice Podhoří u Lipníka nad Bečvou na Přerovsku.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jakub Holub

Štítky tip na výlet, rozhledna, Brusná, Bludov, Gryngle

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.