sobota 26. listopadu 2022 Artur

Chomoutov otevírá originální zelenou náves. Místní si prostor zvelebovali dva roky

Hlavně vlastními silami se postarali místní dobrovolníci o proměnu nevyužívané plochy kousek od středu Chomoutova, městské části Olomouce. Obohacení lokality zvané Koperník o nové stromy, zeleň, altán, lavičky či unikátní sochu trvalo dva roky, nyní se na nové zelené slavnosti lidé potkají na sousedské slavnosti.

V sobotu 17. září je v Chomoutově nedaleko Olomouc na programu slavnostní otevření nové zelené návsi zvané Koperník. Akci organizuje spolek Los Vesinos, který proměnu veřejného prostoru koordinoval. „Od 16 hodin se setkáme s dárci a pomocníky, kteří nám poslední dva roky pomáhali či nás podpořili darem. Chceme jim proto zvlášť poděkovat,“ říká předsedkyně spolku Lenka Introvič.

Zrevitalizovaná náves v ulici Hrachoviska se stala mezi místními oblíbeným cílem pro trávení volného času. Nejen na brigádách, ale také na různých akcích jako například pálení čarodějnic či adventní setkávání, před rozsáhlejšími úpravami zde dokonce byl i travní labyrint. „Naší snahou bylo zachovat toto centrum obce klidné a zelené. Místu hrozilo do budoucna zastavění nebo zanedbání,“ podotkla Lenka Introvič.

Koncerty, lodičky i prodej kávy a zmrzliny. Náplavka u Moravy vzbuzuje zájem i u podnikatelů

Kromě primární funkce protipovodňové ochrany by měla náplavka u řeky Moravy v Olomouci po dokončení nabídnout také nový rekreační prostor nedaleko centra města. Pro provozovatele stánků a dalších aktivit je na nábřeží rozmístěna desítky...

 

Díky dobrovolnické práci, příspěvkům dárců i financím od komise městské části se náves na Koperníku v uplynulých letech znatelně proměnila. Odborná firma zajistila mlatové povrchy. Místní lidé pak vysázeli 14 stromů a několik desítek keřů a vznikly zde i dva květinové záhony. Komunitní projekt obohatil také originální mobiliář od místního truhláře Zbyňka Musila, který navrhl a vyrobil lavice a kostky k sezení, altán a sochu. „Vše je vyrobeno ze dřeva nejstaršího chomoutovského dubu, který byl částečně sražen před dvěma lety bleskem. Nachází se za obcí v poli, směrem na Černovír, místně je zvaný Svatý Ján,“ přiblížila pozoruhodný původ dřeva, které umožnilo i vznik zhruba jeden a půl tuny vážící skulptury.

K dispozici je na nové návsi i studna s pumpou určená k zálivce i osvěžení v parných dnech. „Do budoucna chystáme ještě malé vodní hřiště,“ prozradila Introvič.

Program sousedské slavnosti se pro veřejnost rozběhne v odpoledních hodinách. V 17 hodin začne povídáním s tvůrcem sochy a mobiliáře Zbyňkem Musilem, k prohlédnutí budou fotografie dokumentující proces celé proměny, k ochutnání bude výborný boršč či dobroty ze sousedského stolu. „Lidé mohou přinést, co mají sami nejraději. Pro malé i velké je zajištěna zábavu ve stylu IQ parku s hlavolamy a hrami, hrát bude živá hudba,“ řekla závěrem předsedkyně sousedského spolku.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Los Vesinos – Chomoutované sobě

Štítky Chomoutov, Altán, stavba, socha, zeleň, Koperník, náves, sousedská slavnost, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.