pátek 2. prosince 2022 Blanka

Stávka na univerzitě? Přírodovědecká fakulta odmítá rozdělení majetku kvůli superústavu

Na přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého Olomouc hrozí stávka. Akademický senát nesouhlasí s návrhem rektora na rozdělení majetku kvůli superústavu CATRIN, který by ohrozil výuku a snížil úroveň vzdělávání. Vedení univerzity nevylučuje další jednání.

Poslední návrh rektora Martina Procházky na vyrovnání majetku v hodnotě několika stovek milionů korun by podle vedení přírodovědecké fakulty vážně ohrozil fungování několika chemických kateder a výuku studentů. Odborová organizace fakulty je proto ve stávkové pohotovosti, akademici chystají protestní akce na rektorátu.

Rozdělení majetku například výrazně zkomplikuje chod chemických kateder. "Když budeme chtít laboratoře využívat, tak v lepším případě budeme muset přístup dojednat, dohodnout volné termíny a doufat ve vstřícnost, které se nám v této věci zatím nedostávalo. V některých případech budeme dokonce odkázáni na to, že samotný laboratorní úkon musí provést pracovník z jiné jednotky. Neumíme si představit, že za takových podmínek budeme schopni například zajistit přístroje pro výuku. Studenti si pouze budou moci nechat změřit vzorek někým jiným a po obdržení výsledku si pustí videozáznam na youtube. To je pro nás neakceptovatelné," prohlásil člen akademického senátu přírodovědecké fakulty Michal Botur.

Poděl něho není zcela vyřešené například ani to, kdo má povinnost spravovat laboratorní přístroje, kdo zodpovídá za bezpečnost práce nebo jakým způsobem budou financovány investice.

Akademický senát přírodovědecké fakulty proto konstatoval, že navržené rozdělení majetku závažně a nevratně poškodí fakultu a sníží úroveň vzdělávání. "Akademický senát Přírodovědecké fakulty UP tedy se vší naléhavostí žádá akademickou obec Univerzity Palackého, aby v této souvislosti aktivně hájila Přírodovědeckou fakultu UP všemi dostupnými prostředky," stojí v usnesení akademického senátu.

Soud odmítl kasační stížnost přírodovědecké fakulty kvůli ústavu CATRIN

Nejvyšší správní soud odmítl kasační stížnost, kterou ve sporu proti Univerzitě Palackého v souvislosti se vznikem vysokoškolského ústavu CATRIN podala loni její přírodovědecká fakulta. Rozsudek potvrdil v celém rozsahu usnesení olomouckého...

Český institut výzkumu a pokročilých technologií CATRIN začal fungovat na jaře 2021 na základech vědeckých center přírodovědecké fakulty. Část majetku má být podle přírodovědecké fakulty odepřena chemickým katedrám, které by tak přišly o laboratoře nezbytné pro výuku studentů. "Rektor Martin Procházka navrhuje odebrat majetek v pořizovací hodnotě přes 600 miliónů korun naší fakultě, která jej ze svých zdrojů zakoupila. Drobným rozdílem proti návrhu bývalého rektora Jaroslava Millera je jen příslib, že majetek nám bude za nejasných podmínek zapůjčován," odmítl takový výsledek děkan fakulty Martin Kubala.

Vedení Univerzity Palackého nevylučuje další jednání o rozdělení majetku. "Navrhované řešení je výsledkem mnoha jednání, která pan rektor v posledním roce s fakultou i ústavem osobně vedl, i nadále však zůstává prostor pro další případné dohody obou stran," sdělil mluvčí univerzity Egon Havrlant.

Předložením návrhu pravidel, jimiž se budou přírodovědecká fakulta a vysokoškolský ústav řídit při využívání majetku, pověřil rektora akademický senát univerzity. "Rozhodnutí senátu bude klíčové pro náš hlavní cíl, kterým je kvalitní výuka pro studenty a co nejlepší podmínky pro práci našich zaměstnanců v oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu," dodal mluvčí.

Hodnocení článku je 78 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FB Czech Advanced Technology and Research Institute

Štítky stávka, přírodovědecká fakulta, dělení, majetek, CATRIN, senát, Univerzita Palackého, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.