úterý 27. září 2022 Jonáš

Před padesáti lety zemřelo při nehodě v Bulharsku jedenáct parašutistů z Prostějova. Autobus vjel pod rychlík

Před padesáti lety zemřelo nedaleko bulharského Glbniku v autobuse, který se na přejezdu střetl s vlakem, jedenáct prostějovských parašutistů. Tragédie, která nemá obdoby, pohřbila velkou část tehdejší světové parašutistické špičky, prostějovští sportovci byli na čele všech žebříčků.

Nehoda se stala 21. září 1972 na nechráněném železničním přejezdu u obce Glbnik asi 40 kilometrů jižně od Sofie. V husté mlze narazil rychlík do autobusu, který převážel českou reprezentaci na letiště Kondofrej na VI. mistrovství spřátelených armád v parašutismu.  Při nehodě zahynulo pět parašutistů na místě a dalších šest při převozu do nemocnice. S vážnými zraněními nehodu přežili pouze dva, rotmistr Ivan Hoššo a poručík Bedřich Chudoba.

Na Hoššu osudné ráno v autobuse před hotelem v bulharském městě Pernik zbylo místo vpravo za řidičem kousek za středem vozu. Autobus, který řídil mladý bulharský řidič, se jako v předchozích dnech chystal na zhruba padesátikilometrovou cestu na leteckou základnu. Na přejezd autobus vjel v husté mlze.

"Podíval jsem se z okna a najednou vidím lokomotivu. Skrčil jsem se a pak přišel náraz. Dovedete si představit, co to bylo za ránu, když nás rychlík táhl dalších sto metrů. Jsem přesvědčený, že tam byl semafor, ale kdo ví. Měl jsem neuvěřitelné štěstí, z autobusu jsem totiž nějak vypadl," vzpomínal Hoššo, který měl zlomené kůstky na levé ruce, potrhaný obličej a řadu odřenin. Po nehodě se stal trenérem a zemřel loni.

FOTOGALERIE: Výstava v Prostějově představuje speciální síly. Vidět lze předměty z bojových misí

Unikátní výstavu věnovanou elitnímu prostějovskému vojenskému útvaru, který téměř 20 let funguje pod názvem 601. skupina speciálních sil generála Moravce, připravilo Muzeum a galerie v Prostějově. Zájemci až do začátku září mohou vidět uniformy,...

"Měl jsem tehdy neuvěřitelné štěstí. Jak říkal můj děda, ještě jsem byl asi hloupý, abych šel mezi vyvolené," svěřoval se v minulosti Hoššo.

Památku parašutistů připomíná od 21. září 1997 na místě tragédie památník. Hoššo k němu často jezdil uctít své zemřelé kamarády. "Byli to lidé, od kterých jsem si do dalšího života vzal hodně, a proto na ně nikdy nezapomenu," vzpomínal. 

I přes tragickou havárii se tradici špičkového parašutismu podařilo v Prostějově udržet. Zdejší družstvo má řadu titulů mistrů světa a Evropy, desítky druhých a třetích míst a spoustu dalších cen.

Oběti nehody u obce Glbnik
pplk. Ing. Miloslav Krška (46 let) – vedoucí výpravy, 511 seskoků
pplk. Ing. Jiří Stárek (39 let)  – vedoucí družstva, náčelník štábu 22. výsadkové brigády v Prostějově ( 39 let), 103 seskoků
pplk. Ing. Stanislav Blažej (46 let) – velitel a starší trenér ASD Dukla Prostějov, 417 seskoků
mjr. Jaroslav Jehlička (46 let)  – závodník a trenér, 6045 seskoků, nositel nejvyšší medaile FAI (Mezinárodní letecké federace), legenda parašutismu, vytvořil 19 světových a 25 národních rekordů
por. Václav Kumbár (33 let) – instruktor, 4540 seskoků, nositel ocenění FAI
por. Josef Pospíchal (31 let) – instruktor, 4250 seskoků, nositel ocenění FAI
por. Oldřich Varmuža (30 let) – instruktor, 1381 seskoků, ocenění FAI
por. Luboš Majer (28 let) – instruktor, 3188 seskoků, ocenění FAI
mjr. Jaroslav Havránek (46 let) – pilot vysazovač, provedl 5834 letů a nalétal 2727 hodin na 12 typech strojů
svob. Jaroslav Svoboda (21 let) – instruktor, 898 seskoků
svob. František Sležuk (20 let) – instruktor, 654 seskoků

Hodnocení článku je 92 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Hana Bartková

Štítky nehoda, úmrtí, vlak, přejezd, parašutisti, Bulharsko, Dukla, výročí, Prostějov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.