úterý 27. září 2022 Jonáš

FOTOGALERIE: V Olomouci září nové muraly. Budovu divadla ozvláštnilo optické umění

Několik nových velkoplošných maleb neboli muralů ozvláštnilo fasády v Olomouci během dalšího ročníku Street Art festivalu. Do Olomouce zavítali tvůrci z Rakouska, Izraele, Itálie, Polska či Austrálie. Právě australský výtvarník s uměleckým jménem DREZ dal novou podobu boční stěně Moravského divadla Olomouc.

„Jsme s výsledky tvorby spokojení. Malby v reálu vypadají podle představ. Proběhl i test vzorku barev, které se míchaly přímo na místě. Nedošlo ke zkreslení, umělec si pro malbu na budovu divadla připravil barvy, které se několikrát zkoušely a odsouhlasily se i s památkáři,“ řekla při závěrečném dni tvorby velkoplošných maleb organizátorka Street Art festivalu Romana Junkerová.

Abstraktní malba s odstupňovanými barevnými pruhy nahradila na budově v samotném centru města dílo z loňského roku, které zobrazovalo divadelní múzu Melpomené s typickou šerednou antickou maskou a smajlíky. Nyní mohou obyvatelé a návštěvníci města na fasádě o ploše zhruba 220 metrů čtverečných pozorovat dílo zcela jiného charakteru. „O umístění maleb do veřejného prostoru rozhodovali odborníci, kteří volili varianty, které nejsou kýčovité. Samozřejmě, že nějaký kýč by se asi líbil všem. Lidé mohou pro lepší přehled o kvalitě díla zavítat častěji do muzea umění, kde mají také krásná díla op artu,“ míní organizátorka festivalu pouličního umění a k muralu na třídě Svobody dodává: „Jde o novou formu zpracování op artu, umělec má vystudované současné umění na melbournské univerzitě. Invenčním způsobem reaguje na tuto formu umění, která vznikala v šedesátých letech minulého století.“

Jaké máte dojmy z nové malby budově divadla v Olomouci?

Celkem hlasovalo35 čtenářů

Tvůrci se společně s pořadateli museli popasovat také s nepřízní počasí. „Pršelo vydatně. Malovalo se akrylovými barvami ředitelnými vodou, byla obava aby barva nestékala, zdi byly vlhké. Muselo se čekat, měli jsme přesnou aplikaci, podle které jsme sledovali srážky. Vytvořili jsme si časový harmonogram, kdy bude možné malovat. Snažili jsme se to vtěsnat do časových mezer, aby se vše stihlo v době, kdy tady měli umělci být. Nakonec se vše podařilo podle plánu,“ těší Romanu Junkerovou.

(NE)OBYČEJNÍ: Barevnými balónky rozjížděl Mudr.Pudr éru street artu v Olomouci

Pestrobarevné balónky a černé kočky. Více či méně nápadná díla z polystyrenu či plastu si na olomouckých domech, lávkách i dalších místech pamatuje řada Olomoučanů. Za neobvyklou tvorbou stál před zhruba dvaceti lety pouliční umělec s přezdívkou...

 

Další malba rozšířila kolekci velkoplošného umění na budovách vysokoškolských kolejí nedaleko Envelopy. „S kolejemi jsem velmi spokojená. Je to úplně minimalistická abstrakce vycházející z fontů, z písmen. Je tam i určitá inspirace gotikou, za budovou je vidět olomoucká katedrála svatého Václava. Myslím, že tomu malba nijak neubližuje, a naopak přijímá a legalizuje v krajině tuto socialistickou architekturu. Je to pohled, který se mi moc líbí,“ poznamenala organizátorka festivalu.

Drobné prvky pouličního umění mohou lidé najít také na Palachově náměstí na elektrické rozvodné skříni u parkoviště. Další velkoplošná malba je k vidění v Koželužské ulici, v Lomené galerii či na olomouckém sídlišti v ulici Jánského.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Štítky Street art, festival, pouliční umění, malba, mural, Olomouc, divadlo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.