úterý 27. září 2022 Jonáš

Šternberk dá lidem barevné popelnice na papír, plast a bioodpad. Chce podpořit třídění

Město Šternberk dá svým obyvatelům, kteří mají zájem, barevné popelnice na třídění papíru, plastu a bioodpadu. Město pořídilo přes čtyři a půl tisíce nádob, které lidem zdarma zapůjčí. Zájemci si je po podání žádosti mohou vyzvednout na sběrném dvoře.

Litovel začne testovat třídění kuchyňského odpadu. Bude sloužit k výrobě elektřiny

V Litovli na Olomoucku začne v září zkušební sběr kuchyňského odpadu. Na elektrickou energii, teplo a biometan ho bude zpracovávat bioplynová stanice v Rapotíně na Šumpersku. Město doufá, že tak sníží množství odpadu, který vyváží na skládku....

Zájemci o barevné popelnice musí vyplnit žádost na stránkách města. "Nádoby se vydávají v provozní době sběrného dvora, a to po registraci žádosti. Starším a nemohoucím spoluobčanům zajistí dovoz odbor životního prostředí městského úřadu," uvedla mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Popelnice na plast a papír budou technické služby vyvážet jednou za měsíc, nádoby na bioodpad každých 14 dnů. Město zároveň upozorňuje, že nádoby na bioodpad mají nově žlutou barvu, od nádob na plast je odlišuje velká nálepka.

Radnice upozorňuje, že do bionádob patří pouze biologicky rozložitelný odpad ze zahrady a domácností, a to zejména kuchyňský odpad rostlinného původu, jako jsou zbytky ovoce a zeleniny,  a tráva, listí, uvadlé květiny, třísky, piliny, vaječné skořápky, kávové zbytky nebo čajové sáčky. Do bionádob nepatří kosti, odpady z masa, mléčné produkty, omáčky, tuky, majonézy, cigaretový popel nebo nedopalky.

"Vyskytne-li se v bionádobě odpad, který není biologicky rozložitelný, bionádoba nebude svozovou společností svezena a nádoba bude vypůjčiteli odebrána," varovala mluvčí radnice. 

Město pořídilo celkem 4600 nádob o objemu 240 litrů, z toho 2400 na plast, 1600 na papír a 600 na bioodpad. Nádoby přišly na 7,5 milionu korun, přes šest milionů byla dotace z Evropské unie. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Šternberk

Štítky třídění, nádoby, zdarma, papír, plast, bioodpad, Šternberk

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.