úterý 27. září 2022 Jonáš

Kapacita olomouckých kolejí je zaplněna. Zájem je větší, cena vzrostla o čtrnáct procent

Zájem o ubytování na olomouckých vysokoškolských kolejích je letos větší než loni. Kapacita, která je kolem 4700 lůžek, je již plně obsazena. Univerzita Palackého v letošním roce ani nemohla uspokojit všechny studenty. Cena se po dvou letech zvýšila průměrně o 14 procent.

"Aktuálně máme plně obsazenou ubytovací kapacitu kolejí. Neubytovaných máme v tuto chvíli asi 20 procent z celkového počtu žadatelů, v loňském roce to bylo ke stejnému datu necelých deset procent. Ubytovat jsme schopni už jen jednotlivce, a to v případě zrušení již rezervovaného ubytování. Největší zájem je o jedno a dvoulůžkové pokoje, kterých máme ale jen omezenou kapacitu. Většinu ubytovací kapacity kolejí tvoří třílůžkové pokoje v buňkovém systému," řekl mluvčí Univerzity Palackého Egon Havrlant.

Od letošního září si studenti za ubytování připlatí, nový ceník je schválený od března. Do zvýšení cen se promítla inflace, dopady epidemie covidu-19 a zvýšení provozních nákladů především v souvislosti s navýšením cen energií. "Důvodem pro aktuální úpravu ceníku je významný nárůst provozních nákladů od počátku letošního roku a další očekávaný nárůst nákladů na energie," uvedl na jaře ředitel Správy kolejí a menz UP Libor Kolář. Cena se odvíjí podle počtu lůžek - v jednolůžkovém zaplatí student za osobu a noc 149 korun, v třílůžkovém pokoji vyjde noc na zhruba sto korun.

Univerzita Palackého řeší varianty pro dražší energie. Část výuky by mohla přesunout na léto

Do konce roku má sjednané ceny energií Univerzita Palackého v Olomouci, komplikace kvůli nárůstu výdajů se pokouší snížit úsporami i případným přesunem části výuky do letních měsíců. Odborná pracoviště ale využívají i speciální technologie, u...

Míra zdražení je závislá na kategorii ubytování, v průměru vzrostly ceny kolejného o 14 procent. "Měsíční poplatek za ubytování na vysokoškolských kolejích se tak od příštího akademického roku navýší u čtyřlůžkových pokojů zhruba o 180 korun za osobu, u jednolůžkových přibližně o 600 korun. Na druhou stranu budou ale v kolejném nově přímo zahrnuty některé stávající jednorázové poplatky za další vybavení pokoje, které byly dosud vybírány zvlášť při nástupu na ubytování," dodal mluvčí univerzity.

Za koleje tak studenti měsíčně zaplatí zhruba od 3000 korun za třílůžkový pokoj do 4500 korun za jednolůžkový pokoj.

Řada studentů volí privátní bydlení, za které ale zaplatí více. Podle informací ve skupinách na sociální síti jsou v Olomouci dostupné jednopokojové či dvoupokojové byty v cenách 8000 až 12 tisíc korun. Podle zástupců realitních kanceláří je shánějí studenti s předstihem, poptávka často vrcholí až s koncem prázdnin. Neutichá však ani po zahájení školního roku.

Akademický rok začne na Univerzitě Palackého pro většinu studentů příští týden, tento týden usedli do učeben studenti lékařské fakulty. Druhou nejstarší tuzemskou univerzitu studuje na osmi fakultách zhruba 22 tisíc studentů, což tvoří celou pětinu obyvatel Olomouce.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto skm.upol.cz

Štítky koleje, kapacita, zájem, ubytování, Univerzita Palackého, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.