úterý 27. září 2022 Jonáš

Nové technologie a ultračisté prostory. Meopta plánuje miliardové investice

Přes miliardu korun chce společnost Meopta-optika investovat společnost do rozšíření a modernizace výrobních technologií. Firma chce uspokojit náročnější požadavky na špičková opticko-průmyslová řešení a další produkty určené pro polovodičový průmysl a zdravotnictví.

O záměru rozsáhlých investic informovala generální ředitelka společnosti Meopta-optika Alena Moore ve výroční zprávě firmy. Dodávky součástek pro zákazníky z polovodičového průmyslu jsou podle ní stále náročnější na kvalitu a přesnost. Meopta už vyrábí komponenty s přenosností měřenou na mikrony, tedy tisíciny milimetru. „U našich výrobků to znamená přesnější mechaniku, složitější optické vrstvy, náročnější materiály i vyšší požadavky na čistotu montáže. V nejbližších letech proto Meopta hodlá investovat více než jednu miliardu korun do rozšíření ultračistých výrobních prostor,“ uvedla Moore. Meopta se díky této investici chce také více zaměřit na medicínský průmysl. „Potenciál růstu je tu pro nás obrovský,“ podotkla.

Přerovská agentura nabízela před volbami nelegální billboardy u silnic. Kraj nařídil jejich okamžité odstranění

Přerovská agentura A.R.T. 247 nabízela na kampaň pro komunální volby čtrnáct nelegálních billboardů u silnic v regionu. Krajský úřad nyní nařídil jejich okamžité odstranění. Majitel agentury Aleš Řihošek hodlá s úřady spolupracovat, hájí se však...

 

Meopta-optika investuje průběžně. Do inovace výroby optomechanických a optoelektrických sestav od roku 2010 do konce roku 2013 s pomocí evropských fondů investovala přes 300 milionů korun. Díky tomu mohla postupně zahajovat sériovou výrobu prototypů a zúročit práci nového vývojového oddělení, do něhož už dříve vložila 115 milionů korun. V plánu je také nový výrobní komplex na ploše 30 tisíc metrů čtverečních, ve kterém bude pracovat několik desítek zaměstnanců.

V loňském roce Meopta-optika vykázala rekordní čistý zisk 806,4 milionu korun. Profit Meopty se loni meziročně zvýšil téměř osminásobně. Společnost hlavně díky vyšší poptávce po optoelektronice určené pro polovodičový průmysl a dentální medicínu v roce 2021 vykázala tržby 3,675 miliardy korun, které meziročně vzrostly o miliardu korun a byly také nejvyšší v její historii. Zhruba 90 procent produkce loni Meopta-optika exportovala do více než 70 zemí.

Výrazný růst tržeb vedení Meopty očekává také v letošním roce, jelikož poptávka po čipech kvůli mohutné digitalizaci stále roste. „Plán tržeb na rok 2022 je proto nastaven na úroveň 4,5 miliardy korun. Avšak již nyní očekáváme, že tento cíl bude překročen,“ konstatovala generální ředitelka společnosti.

Hlavním akcionářem společnosti Meopta-optika byl dlouhá léta Čechoameričan Paul Rausnitz. V roce 2018 ve věku 90 let zemřel. Přerovskou firmu od té doby vlastní synovec předchozího majitele Gerald Rausnitz a jeho syn David Rausnitz. Meopta-optika loni zaměstnávala v průměru 1752 pracovníků.

Hodnocení článku je 50 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FB Meopta - optika

Štítky Podnikání, investice, výroba, Meopta, Meopta-optika, Přerov, technologie, byznys, Přerov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.