pátek 9. prosince 2022 Vratislav

V Hanáckém muzeu v Příkazích roste vzácná hrušeň Krvavka. Experti ji našli u hospody

Vzácná hrušeň Krvavka, ryngle Zelená renklóda, legendární míšeňská jablíčka a další staré odrůdy ovocných stromů rostou v ovocném sadu Hanáckého muzea v přírodě v Příkazích na Olomoucku. Sad s více než pěti desítkami stromů návštěvníkům připomíná, jak vypadaly zahrady na Hané před 100 lety.

Hanácké muzeum v přírodě je dokladem hliněného lidového stavitelství z Hané. Skládá se ze tří špaletových stodol z první poloviny 19. století a stodoly z roku 1987. Je zde zahrada se sadem a hanácký statek s obytnou a hospodářskou částí z roku 1876. Na jaře byla otevřena raně novověká roubená stodola ze Skaličky na Hranicku.

V sadu roste 54 jabloní, hrušní, slivoní, třešní, višní, meruněk i ořešáků. "Kostru výsadby tvoří stromy staré 60 až 80 let, dále několik stromů z počátku tisíciletí a stromy, které jsme vysadili v minulých dvou letech. Chtěli jsme vytvořit ukázku typických zahrad a sadů před zhruba 100 lety," uvedl Radim Lokoč, který o ovocné stromy v Příkazích pečuje.

Velmi vzácnou hrušeň Krvavku odborníci před několika lety našli u hospody Šipka vedle silnice vedoucí do Litovle na Olomoucku. "Také mezi jabloněmi figurují dříve na Hané běžně pěstované odrůdy Panenské české, Grávštýnské, Lecar, ale i legendární Míšeňské nebo nově vysázená krajová odrůda Pasecké vinné pocházející z nedaleké Paseky," řekl Lokoč.

Krvavka má po rozříznutí červeně zbarvenou dužninu, její chuť je sladká a jemně kořenitá. Plody těchto odrůd jsou podle Lokoče chuťově pestřejší, než je tomu u moderních odrůd. Dříve se totiž hrušky pěstovaly pro různé způsoby využití. Běžně se ovoce zavařovalo, sušilo, vařila se z něj povidla, lisoval mošt, vyráběl burčák či víno, likéry i pálenky.

Muzeum v Příkazích zpřístupní prastarou stodolu. Jedinečné památce před časem hrozila demolice

Po měsících příprav, renovací a specializovaném transportu je v Hanáckém muzeu v Příkazích u Olomouce k vidění jedinečná stodola, jejíž nejstarší součásti mají původ v roce 1555. V sobotu bude muzeum pro návštěvníky otevřeno zdarma. Chystají se...

V příkazském sadu nechybí äni Švestka domácí a Špendlík žlutý nebo proslulá ryngle Zelená renklóda, ze které dříve ženy na Hané připravovaly kompoty. "V letošním roce zasadíme vedle stodoly ze Skaličky moruši, jejíž rouby jsme získali z torza prastaré moruše z nedalekých olomouckých Nemilan," podotkl Lokoč.

Odborníci při výsadbě sadu, připomínajícího tradiční ovocné stromy na Hané, postupovali podle historických záznamů, ze kterých čerpali informace o druhové a odrůdové skladbě bývalých zahrad. Ovocné stromy totiž měly dříve zajistit plody po co nejdelší období roku. "Počínaje třešněmi v červnu a konče jablky, která vydržela do jara," podotkl Lokoč.

Hodnocení článku je 92 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Hanácké muzeum v přírodě

Štítky sad, odrůdy, Krkavka, hrušeň, muzeum, příroda, ovoce, skanzen, Příkazy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.