pátek 9. prosince 2022 Vratislav

FOTOGALERIE: Zkumavky, květiny a výpěstky. Podzimní Flora přiblíží i taje genetiky

Pod pětimetrové oblouky plné květin vyrazili ve čtvrtek první návštěvníci letošní podzimní etapy výstavy Flora Olomouc. Nejen hlavní expozice v pavilonu A tradičně nejvíce lidí přivítá v průběhu víkendu, k vidění jsou tuny ovocných a zeleninových exponátů či rozsáhlé floristické instalace. Speciálním motivem aktuálního ročníku je i pocta zakladateli genetiky Gregoru Mendelovi.

Pod gotickými oblouky, které mají odkazovat k působišti Gregora Mendela, si od čtvrtečního rána prohlížejí návštěvníci pestrou paletu výpěstků nejrůznějších druhů ovoce a zeleniny. Plodin je na výstavu připraveno takřka 40 tun. 

 

Letošní ročník výstavy potrvá již tradičně až do neděle a tentokrát nese podtitul Plody otce genetiky – připomíná 200. výročí narození Gregora J. Mendela.

Flora Olomouc – Hortikomplex 2022
Termín: čtvrtek 29. září až neděle 2. října 2022
Místo: Výstaviště Flora Olomouc
Čas konání: čtvrtek – sobota 9:00 - 17:00, neděle 9:00 - 16:00
Základní vstupné: na místě při výstavě 170,- Kč

„Coby připomínka Mendelovy vědecké práce budou expozici doplňovat Vědecko-výzkumné laboratoře. Interaktivní a hravou formou se zde představí významná vědecká pracoviště, která se věnují genetice a šlechtění, zemědělskému výzkumu a péči o genetické zdroje nejrůznějších kulturních plodin,“ prozradila k jednomu z důležitých prvků podzimní Flory Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Na loňský ročník výstavy a zahradnických trhů dorazilo okolo 20 tisíc lidí. Při dopravě na výstaviště je podle zástupců městské policie i organizátorů vhodné dbát jejich pokynů a dopravního značení.

„Pro návštěvníky jsou připraveny odstavné plochy pro vozidla. Parkovací plocha s kapacitou cca 1 000 míst bude k dispozici v areálu obchodního centra Šantovka. Dále bude k dispozici parkoviště u tzv. starého autobusového nádraží v blízkosti výstaviště Flora. Zde se jedná o zpoplatněné parkoviště v zóně placeného parkování. Vzhledem k omezenému počtu parkovacích míst doporučujeme odstavení vozidel v okrajových částech města a využití městské hromadné dopravy při přepravě na výstaviště,“ podotkl mluvčí Městské policie Olomouc Petr Čunderle.

Červený kostel i hanácká kasárna či hotel Grand. Festival architektury otevře lidem unikátní místa

Na více než stovce míst po celé České republice se v závěru září rozběhne festival Den architektury, který láká na poznání historických skvostů i výpravy za moderní architekturou. Akce letos nese poselství Nebourej, transformuj a v Olomouckém...

 

Pro pohodlnější cestu na Floru posílil Dopravní podnik města Olomouce vybrané tramvajové spoje. „V sobotu 1.10.a v neděli 2.10.2022 budou v době konání výstavy na linky číslo 1 a 4 nasazeny buď tříčlánkové nebo spřažené tramvajové soupravy. Všechny vozy jedoucí od nádraží k výstavišti, budou označeny cedulí „Výstaviště“ za čelním sklem vozu,“ doplnila k provozu v průběhu výstavy mluvčí DPMO Anna Sýkorová.

Strážníci zdůrazňují důraz na obezřetnost a opatrnost při samotné návštěvě výstavy. „V rámci preventivních opatření apelujeme na návštěvníky, aby věnovali zvýšenou pozornost osobním věcem, zavazadlům a zabezpečení vozidel. Právě kapsáři vyhledávají místa, kde se pohybuje větší množství lidí. Využívají své příležitosti při nepozornosti lidí a jejich neopatrného zacházení s osobními věcmi,“ doplnil Petr Čunderle.

Hodnocení článku je 50 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Štítky Výstava, expozice, Flora Olomouc, příroda, rostliny, květiny, podzimní Flora, Městská policie, DPMO, tramvaje, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.