pátek 9. prosince 2022 Vratislav

Rektor před zasedáním senátu couvl, na programu byl návrh na jeho odvolání. Zrušil výpověď děkana

, aktualizováno 23. listopadu 2022, 14:42

Těsně před zasedáním akademického senátu Univerzity Palackého v Olomouci rektor Martin Procházka zrušil výpověď děkanovi přírodovědecké fakulty Martinu Kubalovi. Senát se zabýval návrhem na odvolání rektora, které podala fakulta. Celý spor souvisí se vznikem vysokoškolského ústavu CATRIN.

Rektor Univerzity Palackého Martin Procházka dal děkanovi přírodovědy Martinu Kubalovi výpověď na začátku října, a to jen pár dní poté, co akademický senát zamítl rektorův návrh na rozdělení majetku mezi ústavem CATRIN a přírodovědeckou fakultou. Fakulta proti rozdělení ostře protestuje, protože by ohrozilo výuku studentů. 

"Rektor stál před nelehkým rozhodnutím, neboť ve věci možnosti výpovědi zaměstnanci univerzity jmenovaného do funkce děkana existuje dvojí právní výklad. Rektor mající na mysli akademické svobody se rozhodl dát přednost výkladu, který akademickému zaměstnanci poskytuje ochranu. Rektor je přesvědčen, že jeho rozhodnutí zklidní současnou vyhrocenou situaci," uvedla Univerzita Palackého v oficiálním prohlášení.

Ministerstvo školství přitom již pár dní po výpovědi jasně potvrdilo, že rektor vysoké školy vůbec nemůže sesadit děkana fakulty bez souhlasu senátu.

Rektor Procházka stáhl výpověď děkanovi jen pár hodin před tím, než akademický senát univerzity začal projednávat návrh na jeho odvolání. Ten podala přírodovědecká fakulta, která argumentuje tím, že výpovědí děkanovi rektor porušil zákon o vysokých školách. Návrh na odvolání rektora měl senát na programu ve středu odpoledne. Senát nakonec v tajném hlasování schválil, že se tento bod bude projednávat. Kdy to bude, to zatím není jasné.   

Dlouholetý kritik vzniku vysokoškolského ústavu CATRIN děkan Kubala rozhodnutí rektora přivítal. "Odvolání výpovědi je krok správným směrem, ale zdaleka neřeší všechny problémy, do kterých se Univerzita Palackého v souvislosti se zřizováním vysokoškolského ústavu CATRIN dostala. Začínáme se alespoň vracet do normálního legislativního rámce, neboť již dříve se vyjádřily mnohé autority včetně právního odboru ministerstva školství, že výpověď, kterou mi rektor dal, byla podána v rozporu se zákonem," reagoval Kubala.

Trestáte pouze děkana přírodovědy, vyčítá rektorovi olomoucké univerzity pět set padesát signatářů dopisu

Přes pět se padesát podpisů má otevřený dopis dvou pedagogů olomoucké přírodovědecké fakulty, který žádá rektora, aby vysvětlil okolnosti odvolání děkana fakulty. Signatáři se ptají, proč rektor trestá pouze děkana přírodovědy, se kterým je ve...

Podstatou výpovědi bylo použití několika zaměstnaneckých emailů v soudním sporu s bývalý zaměstnancem přírodovědecké fakulty, chemikem Radkem Zbořilem, kterému etická komise přírodovědecké fakulty vytkla řadu prohřešků a který po fakultě požaduje milionové částky. Okolnosti, jak se Kubala k zaměstnaneckým emailům dostal a zda nedošlo ke zneužití soukromých údajů, nyní prověřuje policie, protože Univerzita podala trestní oznámení. Kubala jakékoliv překročení zákona odmítl.

Spory o vznik vysokoškolského ústavu CATRIN zastřešující špičková vědecká centra přírodovědecké fakulty ohrožují olomouckou univerzitu již delší dobu. Děkan fakulty Kubala dlouhodobě kritizuje vyvedení majetku, projektů i zaměstnanců a s tím spojené ohrožení výuky. Vznik ústavu ovšem schválily nejvyšší akademické orgány.

Vedení CATRIN nedávno ubezpečilo, že je připraveno na další jednání o rozdělení majetku. "V tuto chvíli je využívání budov a majetku dáno opatřením rektora z minulého roku, na přístupech zaměstnanců a studentů se nic nemění," řekl ředitel CATRIN Pavel Banáš.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Univerzita Palackého Olomouc

Štítky CATRIN, rektor, děkan, odvolání, přírodovědecká fakulta, krize, válka, Univerzita Palackého, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.