úterý 28. ledna 2020 Otýlie

Město zvažuje odkoupení Androva stadionu. Sigma požaduje 186 milionů

Bezmála 186 milionů korun požaduje prvoligový fotbalový klub Sigma Olomouc za případný prodej Androva stadionu nedaleko centra města, o který má vážný zájem radnice. Město bude o ceně s klubem ještě jednat. Novinářům to dnes řekl primátor Antonín Staněk, podle kterého záměr pořídit stadion do majetku města projedná v polovině listopadu zastupitelstvo.

Chystaný prodej Androva stadionu městu je součástí složité transakce, která má stabilizovat ekonomickou situaci fotbalového klubu, jenž se v předchozích letech potýkal s vysokými ztrátami v hospodaření a desetimilionovými dluhy. Oddělit sportovní část klubu od fotbalové infrastruktury doporučila poradenská firma Grant Thornton.

"Nabídka (akciové společnosti SK Sigma), která nám byla navržena, má indikativní charakter, což znamená, že je to nabídka, o které začínáme jednat," uvedl Staněk, podle něhož aktuální cenový požadavek fotbalového klubu odpovídá hodnotě převáděného majetku stadionu, kterou stanovili znalci. "Naším záměrem je vyjednat cenu zajímavější, výhodnější," podotkl Staněk.

Hospodaření fotbalové Sigmy bylo v několika předchozích letech ztrátové. V účetním roce 2015/16 klub vykázal ztrátu 25,7 milionu korun a akcionářům kvůli půjčkám na provoz dlužil 71 milionů. Na konci účetního roku 2014/15 měl klub z předchozího období nahromaděnou ztrátu 98 milionů. Výsledky roku 2016/17 zatím nebyly zveřejněny.

Sigmu se ale letos podařilo oddlužit. Podnikatel Josef Lébr po 20 letech prodal za symbolickou cenu třetinový podíl spolku SK Sigma Olomouc MŽ. Klub mu výměnou za to vrátí zhruba šedesátimilionovou půjčku. Peníze SK Sigma Olomouc inkasovala z prodeje pozemku pod hřištěm s umělou trávou.

Vedení klubu nyní jedná s investory o kapitálovém vstupu do SK Sigma. Jedna z tribun Androva stadionu má být na město převedena výměnou za jeho třetinový podíl v klubu. Radnice si ve společnosti SK Sigma Olomouc chce ponechat symbolickou jednu akcii.

"Záměrem je zajistit majetkově sportovní infrastrukturu a naopak se odstřihnout od provozování sportovního klubu. Tento záměr je v souladu s doporučením poradenské společnosti Grant Thornton," podotkl Staněk, podle kterého by město kupní cenu za Andrův stadion splácelo postupně.

O fotbalový klub se podle primátora zajímá několik investorů. "Jisté obavy vzbuzují ti, kteří trvají na tom, že chtějí převzít plnou kontrolu nad společností i s majetkem," upozornil Staněk. Pokud se město stane majitelem stadionu, bude podle primátora celá sportovní infrastruktura sloužit sportu bez ohledu na vývoj ve fotbalovém klubu Sigma.

Autoři | Foto Ralf Roletschek [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Štítky andrův stadion, fotbal, sigma, odkoupení, město

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.