sobota 30. května 2020 Ferdinand

Úřady v kraji si kvůli GDPR najímají speciální firmy za statisíce korun

Statisícové výdaje za právní služby, pořizování nových zámků, ale i zabezpečeného nábytku či otázky, zda zveřejňovat v přímém přenosu zasedání zastupitelstev - to vše řeší úřady a instituce v Olomouckém kraji s souvislosti s nařízením EU o ochraně osobních údajů (GDPR). Kvůli novým předpisům, které vejdou v platnost 25. května, se například většina radnic obrátila na specializované firmy a dala si prošetřit nakládání s osobními údaji. Nařízení bude mít dopad třeba i na zveřejňování fotografií na webech úřadů.

Například radnice v Přerově zaplatí 375.000 korun bez DPH za poradenskou službu firmy, na dalších 300.000 korun bez DPH přijde město analýza informační a komunikační infrastruktury. „V současné době probíhá na magistrátu právní analýza soukromou firmou. Pracovníci firmy nám revidují vnitřní předpisy, mají nám navrhnout opatření a připravit nový vnitřní předpis na ochranu osobních údajů," řekla mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Kvůli předpisům město zapojilo i úředníky, kteří už podle mluvčí prošli všechny kanceláře a vyhodnotili, jak a kde mohou uchovávat osobní údaje. „Kontrolovali také, zda mají klíče od skříní, popřípadě jestli potřebují dovybavit novým nábytkem. Už teď víme, že budou velmi vysoké nároky na dovybavení pracovišť uzamykatelnými skříněmi, kterých je nedostatek," upozornila mluvčí. Poukázala i na to, že přenosná zařízení, jako jsou mobilní telefony a notebooky budou muset být zašifrovaná.

Analýzu stavu zpracování a ochrany osobních údajů si nechala u specializované firmy udělat i olomoucká radnice. „Významné problémy zatím nemáme. Začali jsme v předstihu a nepředpokládáme, že bychom v daném termínu neměli splněny zákonné požadavky. Nové nařízení zatím nevyvolává potřebu nákupu prostředků či vybavení, které bychom již neměli. Pouze v budoucnu budeme muset doplnit nástroj na centrální evidenci souhlasů se zpracováním osobních údajů. Za největší problém však považujeme chybějící národní legislativu," řekla mluvčí města Radka Štědrá.

Na externí firmu se kvůli nařízení obrátila také jesenická radnice. Zvažuje například, zda bude na webu města stále zveřejňovat audiovizuální záznam z jednání zastupitelstva. „Podle některých výkladů by se totiž tyto záznamy měly technicky upravit tak, aby nedošlo ke zveřejnění osobních údajů. V této záležitosti momentálně zjišťujeme potřebné podklady pro definitivní rozhodnutí," řekl Jan Mrosek z jesenické radnice. Nařízení EU se zřejmě dotkne v budoucnu i podoby webových stránek úřadů či institucí. „Zvláštní pozornost bude muset kraj v budoucnu věnovat pořizování fotografií z různých akcí a jejich publikaci na webu," podotkla mluvčí olomouckého krajského úřadu Eva Knajblová.

Nakládání s osobními údaji musely dát prověřit i muzea či olomoucké arcibiskupství. „Cílem je ochrana osobních údajů žijících fyzických osob. Pracujeme na tom, aby všechny církevní subjekty v diecézi byly v souladu s tímto nařízením," vzkázal ČTK kancléř olomouckého arcibiskupství Antonín Basler. Moravské divadlo musí podle jeho ředitele Pavla Hekely například nastavit pravidla pro práci s fotodokumentací. „Absolvujeme různá školení, ale již teď je zřejmé, že na některé dotazy neexistuje jednoznačná odpověď. Teprve praxe ukáže, jak některé problémy řešit. Nejednoznačné odpovědi se většinou týkají práce s osobními údaji umělců," řekl Hekela.

Autoři | Foto pixabay.com

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.