neděle 23. února 2020 Svatopluk

U památníku osvobození Rudou armádou bude nové dláždění, tráva či keře za tři a půl milionu

Nové dláždění, tráva či kvetoucí keře doplní letos okolí památníku osvobození Rudou armádou nedaleko centra Olomouce. Úpravy budou stát přes 3,5 milionu korun. Dnes to oznámili náměstci primátora Filip Žáček (ČSSD) a Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL). Památník byl slavnostně odhalen v červenci 1945 a je jedním z prvních památníků osvobození postavených v Československu po druhé světové válce.

„Zpevněné plochy i zeleň projdou renovací do letošního podzimu. Výsledkem má být důstojnější podoba památníku, který je zapsaný na seznam nemovitých kulturních památek," uvedl Žáček. Dělníci odstraní staré zpevněné plochy, které jsou podle Žáčka ve špatném technickém stavu a zabírají zbytečně moc místa. Nové dláždění pak napojí památník na okraji Čechových sadů na chodník podél Havlíčkovy ulice.

„Původně zadlážděné plochy budou zatravněny. Dojde také k omlazení keřových skupin a redukci velkého množství tisů, které nahradí šest nových stromů. Dosazeny budou zároveň stovky barevně kvetoucích keřů i květin," doplnil Šnevajs.

Autorem původního návrhu památníku je architekt Jaroslav Kovář mladší. Novodobou úpravu okolí památníku, která byla provedena v 70. letech minulého století, projektoval architekt Zdeněk Štefka.

Autoři | Foto By Xkomczax [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], from Wikimedia Commons

Štítky památník, architektura, investice, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.