středa 3. června 2020 Tamara

Podle ministra Staňka by se měly navýšit pobídky pro zahraniční filmaře

Filmové pobídky, které lákají do Česka zahraniční štáby, by se měly do budoucna zvýšit, míní ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Česko nyní filmařům nabízí, že jim vrátí 20 procent utracených nákladů. Konkurují mu ale jiné státy s 25 procenty, a tuzemsko by se mělo snažit dostat alespoň na stejnou výši, řekl dnes na karlovarském festivalu Staněk.

Výši pobídek stanoví takzvaný zákon o audiovizi, ten by se tedy musel novelizovat. Ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková řekla, že fond s přípravou návrhu novely počítá.

„Určité cesty pro navýšení jsou, je potřeba je prověřit a také je politicky prosadit," uvedl nový šéf resortu kultury.

Pětadvacetiprocentní pobídky by dnešních 800 milionů korun, které na pobídky stát ročně dává, zvedly tento příspěvek na 1,2 miliardy korun. Podle Bezděk Fraňkové jsou důležité hlavně proto, aby se do Česka vrátily velké americké štáby. Uvedla příklad, že aktuálně jeden z nich za natočení dvou obrazů do filmu za několik dní v ČR nechal 200 milionů korun. "Proč je nechtít?" zdůvodnila nutnost navýšení pobídek. Státní fond kinematografie ze zákona pobídky poskytuje.

Takzvané pobídky nabízí Česko zahraničním filmařům od roku 2010. První roky ale byla suma, kterou na ně stát vynakládal, nízká, a tvůrci navzdory kvalitě českých filmových pracovníků dávali přednost jiným zemím. Od roku 2015 stát ročně na pobídky dává 800 milionů korun a do ČR přinášejí ročně investice přes čtyři miliardy korun.

„Česká republika a čeští filmaři mají velmi dobré jméno ve světě, svědčí o tom celá řada úspěšných projektů, které se podařilo do České republiky dostat. V současné době kapacita našich štábů je taková, že máme prostor do ČR přivézt ještě další projekty, nicméně začínají nám konkurovat země, které navýšily pobídky na 25 procent," řekl Staněk.

Dodal, že suma, kterou pobídky přinesou, by se mohla zvýšit až na šest miliard korun. Je proto ale třeba zvýšit samotné pobídky. „Na 25 procent, nemusí to být na 28 procent jako v Maďarsku, protože máme nějaké jméno," řekl. Maďarské pobídky lze také uplatnit i na honoráře herců. Ty tvoří velkou část nákladů, zejména pokud jde o slavné hvězdy.

„Jsou to velké pracovní příležitosti a velká reklama pro Českou republiku, krajinu i města. Některé země jsou schopné nabízet i bonusy filmařům za to, že se ve filmech objevují některé záběry typické pro danou zemi. Je důležité, abychom neztratili kontakt se zahraničím a abychom byli v této oblasti konkurenceschopní," řekl ministr.

Autoři | Foto Jan Andreáš

Štítky ministr kultury, Antonín Staněk, filmaři, film, kultura

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.