úterý 25. února 2020 Liliana

PŘEHLED: Univerzita Palackého v rámci Dnů evropského dědictví otevře lidem jinak nepřístupné prostory

Univerzita Palackého v Olomouci (UP) se zapojí do Dnů evropského dědictví a v sobotu 8. září představí veřejnosti jindy nepřístupné prostory. Zájemci se tak mohou vydat na komentované prohlídky atraktivních historických míst například v někdejším jezuitském konviktu, nynějším Uměleckém centru UP, navštívit pracovnu rektora univerzity či si prohlédnout Olomouc z výšky - z terasy přírodovědecké fakulty.

Dny evropského dědictví Olomouc nabízejí bohatý program pro malé i velké. Vedle prohlídek památek i koncerty, přednášky, výstavy a řadu dalších aktivit. Univerzita Palackého se do programu zapojuje tradičně každým rokem a vždy přivítá ve svých budovách stovky lidí. Letos očekává ještě větší zájem, ve stejný den se totiž koná Absolventské setkání UP „Jsme UP“. Aktivity univerzity a města se tak vzájemně propojí a doplní.

Pro návštěvníky se otevře například Umělecké centrum UP, které sídlí v bývalém jezuitském konviktu. „Program jsme nachystali ve spolupráci se studentským spolkem StuArt, jehož členové připravili komentované prohlídky naší budovy. První začíná v 10 hodin, od 14 do 18 hodin bude možné zajít i na prohlídku s průvodci do kaple Božího Těla. Návštěvníci mohou netradičně obdivovat také nástropní fresky z jinak nepřístupného kůru. Animační program pro malé i velké je připraven v atriu centra, kde na ně čekají například barokní vystřihovánky nebo skládačky barokních obrazů,“ uvedla manažerka Uměleckého centra UP Lucie Měsícová.

Historické prostory se pro zájemce otevřou i na rektorátě, kde bude možné navštívit jak pracovnu rektora, tak velkou zasedací místnost. K návštěvě zvou rovněž parkánové zahrady nebo někdejší Tereziánská zbrojnice, v níž sídlí mimo jiné i Knihovna Univerzity Palackého. „Kromě prostor univerzitní knihovny nabídneme zájemcům hned několik výstav – k vidění budou například nejzajímavější knihy z našeho fondu, vystavíme staré tisky a prohlédnout si lidé mohou i aktuální výstavu Významné osmičky v českých dějinách 20. století,“ řekla ředitelka knihovny Helena Sedláčková.

Do programu Dnů evropského dědictví se v Olomouci zapojí i některé fakulty UP. Lékařská nabízí například prohlídku „Dostavby Teoretických ústavů“ vedenou děkanem fakulty, přírodovědecká fakulta zve kromě prohlídky i k návštěvě terasy a možnosti uvidět Olomoucz výšky. Otevřeno má i interaktivní muzeum vědy UP Pevnost poznání, které u příležitosti Dnů evropského dědictví nabízí snížené vstupné.

Tisková zpráva | Foto By Menchakabi [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

Štítky Univerzita Palackého, Dny Evropského dědictví, přehled

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.