neděle 26. září 2021 Andrea

Čtvrtý velký operátor v ČR zatím nebude. Politici i odborníci si od něj slibovali snížení cen

Výsledky aukce kmitočtů pro chytré mobilní sítě 5G zvýší konkurenční tlak na operátory a na další snížení cen. Na twitteru to v reakci na dnešní oznámení Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Dražbu označil za úspěšně dokončenou, což zpochybnil šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek. Klíčové kmitočty v pásmu 700 megahertzů (MHz) si mezi sebou rozdělí současní operátoři O2, T-Mobile a Vodafone, čtvrtý velký operátor, od něhož si odborníci i politici slibovali snížení cen, se v aukci neobjevil.

„5G aukce úspěšně dokončena. Díky nově nastaveným podmínkám národního roamingu v pásmu 3,4 až 3,8 gigahertzů (GHz) i novému hráči na trhu se výrazně zvýší konkurenční tlak na mobilní operátory a na další snížení cen. Zároveň přinášíme lepší přístup k 5G pro průmysl. A do rozpočtu jde 5,6 miliardy korun," napsal Havlíček.

Bloky v pásmu 3400 až 3600 MHz si se současnými operátory rozdělily také společnosti CentroNet a Nordic Telecom. Web Lupa.cz upozornil, že budou ale závislé na takzvaném národním roamingu v síti O2. ČTÚ v páteční tiskové zprávě uvedl, že z původních sedmi zájemců tak v aukci nakonec uspělo pět, neuspěly firmy Poda a Sev.en Innovations. Kmitočty se celkem vydražily za 5,6 miliardy korun, souhrnná vyvolávací cena byla 5,4 miliardy korun.

Šéfredaktor serveru Lupa.cz Havlíčkův názor na aukci nesdílí. „Já si rozhodně nemyslím, že to je nějaký zásadní úspěch," řekl v České televizi (ČT). Pravděpodobně sice vzniknou jeden až tři menší operátoři, budou ale podle Slížka závislí na velkém operátorovi. Podobně fungující čtvrtý operátor na Slovensku má velice těžkou cestu, jak svou síť rozvíjet, a trhem příliš nezamíchal, uvedl.

„Obávám se, že to situaci na trhu nějak zásadně neprospěje," řekl Slížek k výsledku české aukce. Nečeká zlevňování služeb velkých operátorů, ale spíš zvýhodňování zákaznických balíčků. „Ta velká trojka (operátorů) podle mého názoru jednoznačně vyhrála a shrábla to zásadní, co v té aukci bylo," shrnul.

Havlíček se kvůli aukci kmitočtů 5G na začátku letošního roku dostal do sporu s tehdejším předsedou ČTÚ Jaromírem Novákem. Novák sám oznámil rezignaci kvůli snaze ministerstva průmyslu a obchodu změnit podmínky aukce, vláda ho nakonec odvolala. Na jeho místo dosadila dosavadní členku rady Hanu Továrkovou, která dostala za úkol přivést na trh čtvrtého operátora.

„Soutěž, kterou vypsal ČTÚ, nebyla ve prospěch konkurence," uvedl tehdy premiér Andrej Babiš (ANO). Kvůli činnosti úřadu jsou podle něj v Česku proti zbytku Evropy podstatně dražší platby za mobilní služby. „Pan ministr Havlíček dospěl k závěru, že pan Novák by neměl být předseda ČTÚ," dodal Babiš.

V následujících měsících Továrková nechala podmínky aukce upravit tak, aby odpovídaly záměru ministerstva průmyslu a obchodu prohloubit konkurenci na trhu a přilákat nové operátory. „Samozřejmě mě mrzí, že 5G aukce neskončila příchodem velkého čtvrtého infrastrukturního hráče, ale úspěšným operátorům upřímně gratuluji," napsal dnes na twitteru bývalý šéf ČTÚ Novák.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky operátor, Havlíček, ČR

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.