pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Znáte Czechitas? Přečtěte si příběh největší organizace vzdělávající ženy a děti v IT technologiích

Začalo to na konci roku 2013 v Brně. Tehdy se pár nadšených holek se zkušenostmi s programováním rozhodlo, že uspořádá první kurz IT ryze pro holky. Ohlas byl tak velký, že nestíhaly pořádat další a další kurzy a postupně se z Brna rozrostly do Prahy a dalších krajských měst. Dnes pořádají stovky kurzů po celé republice a jejich rukama prošly desetitisíce studentů a studentek. Řeč je o Czechitas, největší neziskové organizaci vzdělávající ženy a děti v IT u nás.

Za necelých šest let urazili v Czechitas pěkný kus cesty. Z původní myšlenky, že holky učí holky, se stala organizace čítající desítky zaměstnanců a stovky externích lektorů. „Když jsme s holkami dělaly vůbec první kurz, nikdo si nedokázal ani v těch největších snech představit, jak budou Czechitas vypadat v roce 2019. Ale sny se vám plní, když jim jdete naproti, máte silnou vizi a hlavně silný tým, a o to jsme se od začátku snažily,” říká Dita Přikrylová, zakladatelka a ředitelka Czechitas.

Czechitas se původně opravdu dlouhou dobu zaměřovali pouze na ženy. Pořádali pro ně nejrůznější jedno nebo vícedenní kurzy s rozličnými tématy týkajícími se světa informačních technologií. Jmenovat můžeme například kurzy počítačové grafiky, programování, datové analytiky nebo vývoje mobilních aplikací. Czechitas chtěli ukázat ženám potenciál ve světě IT, zlomit bariéry plynoucí ze stereotypů, ze strachu, předsudků a neznalosti, a to se jim povedlo.

„Když chcete změnit svoji kariéru a vrhnout se na úplně nový obor, těžko se to naučíte za jeden dva dny. Chtěli jsme holkám ukázat nejen to, že IT může být i pro ně, ale také jim pomoct jejich kariéru změnit a poslat je do nového zaměstnání. Proto jsme v roce 2017 spustili první intenzivní rekvalifikační kurzy na pozice Datový analytik s názvem Digitální akademie,” upřesňuje Dita Přikrylová.

Tyto kurzy mohli Czechitas spustit také proto, že poprvé dostali opravdu velký sponzorský dar. Od filantropické větve společnosti Google pro rozvoj dlouhodobých kurzů získali rekordní dar ve výši v přepočtu 6,5 milionu korun. S podporou naložili více než dobře. Za dva roky uspořádali rekvalifikační kurzy pro zhruba 300 žen a může je těšit fakt, že zhruba tři ze čtyř účastnic kurzu Digitální akademie změní svoje povolání a vrhnou se na novou dráhu na poli IT. Také proto jim loni Google jako jediné neziskovce ve střední Evropě podporu znovu přiklepl, přičemž podmínkou byl větší důraz na nové regiony a krajská města.

Mezitím se Czechitas začali také hojně věnovat dětem a dospívajícím, kteří mají zájem o proniknutí do světa technologií. Za podpory firmy Microsoft uspořádali několik letních táborů pro děti ze základních a středních škol. Tím ale jejich aktivity pro děti ani zdaleka nekončí. Momentálně se dětem a dospívajícím věnují i v průběhu školního roku, kdy pro ně organizují nejrůznější dlouhodobé kroužky nebo víkendové vzdělávací semináře.

Nejnovějším mezníkem v životě Czechitas bylo otevření prvního vzdělávacího a komunitního centra v Brně. Za podpory developera CTP mají v Brně obrovské centrum, takzvaný Czechitas House se zhruba 1 500 metry čtverečními. V administrativním centru Ponávka v Brně vznikl unikátní prostor s několika učebnami a konferenčním sálem až pro 200 osob, kde mohou Czechitas takřka bez omezení vzdělávat nejen děti a ženy, ale i učitele, veřejnost a firmy. „Prostor nabízí komunitě místo pro setkání a propojení lidí nejen ze světa IT. Je to místo, které je inspirativní pro učení i pro práci. Do budoucna bychom rádi měli své komunitní a vzdělávací centrum v každém krajském městě”, uzavírá provozní ředitelka Lenka Franců.

Úvod do programování 1 - JavaScript
Láká tě programování, ale nevíš, jak začít? Provedeme tě prvními krůčky a zpříjemníme s ním první kontakt. Programování totiž může být zábava a vůbec to nemusí být nudný shluk závorek, písmenek a číslic. Přijď se o tom přesvědčit!
Kdy
9. listopadu 2019, 9:30 — 17:30

Hlasový asistent od Googlu
V zahraničí je velká poptávka po lidech, kteří umí pracovat s hlasovým ovládáním a je jen otázkou času, kdy tento trend dorazí i k nám. Buď mezi prvními, kdo bude mít hlasového asistenta v malíku a přijď se naučit, jak zužitkovat tuto novinku v domácnosti nebo v práci.V praktické části se navíc naučíš, jak naprogramovat vlastní hlasovou aplikaci.
Kdy
10. listopadu 2019, 9:30 — 17:30

Vektory
Pojď si vytvořit tu nejlepší selfie, kterou jen tak nějaký foťák nedokáže – selfie ve vektorech! Opálení ve dvou klicích, plastika během dvou minut, to všechno a mnohem víc se spolu na tomto workshopu naučíme.
Kdy
16. listopadu 2019, 9:30 — 17:30

Kariérní večer - #IamRemarkable
#IamRemarkable je iniciativa z Googlu, která ženám a nedostatečně zastoupeným skupinám na trhu práce umožňuje otevřeně mluvit o jejich úspěších na pracovišti i mimo něj a podporuje jejich sebevědomí.
Kdy
21. listopadu 2019, 18:00 — 20:00

Excel 2
Procvič si v Excelu základní funkce a nauč se pokročilejší funkce, vizualizaci dat (grafy), kontingenční tabulky a i to, jak to vše vytisknout.
Kdy
23. listopadu 2019, 9:30 — 17:30

Úvod do bezpečnosti
Cílem workshopu je získání dovedností tzv. Soft bezpečnosti - tedy uživatelských návyků, které umožňují bezpečně užívat fyzická zařízení a služby na nich.
Kdy
30. listopadu 2019, 9:30 — 10:30

Úvod do testování - manuální
Na workshopu Úvod do manuálního testování si projdeme jedním dnem v pozici manuálního testera. Nejprve se dozvíš základy teorie testování, aby sis tuto teorii mohla záhy vyzkoušet na praktických příkladech.
Kdy
1. prosince 2019, 9:30 — 15:30

Úvod do programování 2 - Javascript
Znáš už základy programování a chceš jít hlouběji? Chceš poznat programovací jazyk, ve kterém se píší webové stránky? Provedeme tě základy jazyka JavaScript, naučíme tě rozhýbat webovou stránku a poodhalíme další zákoutí programování.
Kdy
7. prosince 2019, 9:30 — 17:30

Bootstrap
Přijď se naučit tvořit krásné responzivní weby pomocí frameworku Bootstrap. Nevíš o co jde? Všechno tě naučíme! Stačí umět základy HTML a CSS a z workshopu budeš odcházet se super webem, který vypadá dobře na mobilu, tabletu i na počítači.
Kdy
14. prosince 2019, 9:30 — 17:30

Tisková zpráva | Foto Czechitas

Štítky vzdělávání, kurzy, IT technologie, počítače

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.