středa 1. dubna 2020 Hugo

FOTO: Studenti ze Slovanského gymnázia zvítězili v soutěži Roboti@FSI na VUT v Brně

Finále čtvrtého ročníku soutěže Roboti@FSI proběhlo v pondělí 27. ledna na Fakultě strojního inženýrství. Utkalo se v něm dvanáct nejlepších týmů středoškoláků z celé republiky a vítězství si nakonec odnesli studenti Slovanského gymnázia Olomouc. Tým ve složení Jan Navara, Milan Skula, Tomáš Mráka a Tomáš Pospíšil se soutěže zúčastnili už po druhé.

Drsnému souboji závodních robotů předcházelo pět hodin intenzivní práce studentských týmů. To ale až poté, co se tým do soutěže vůbec kvalifikoval. Na strojárnu totiž bylo pozváno jen dvanáct nejlepších. 

Letos měly týmy připravit robota pro závod na hipodromu. A utkání to bylo „až na krev“. „Úkolem robotu bylo ujet ve stanovený čas co nejvíce okruhů. Protože závodí čtyři roboty současně, bylo jejich dalším úkolem znemožňovat jízdu ostatním. Tedy využívat senzory robotu, aby toho druhého například převrhnul nebo odstrčil,“ popsal princip soutěžního úkolu jeden z organizátorů Martin Appel z Mechatronické laboratoře FSI.

Závodního robota studenti tvořili ze stavebnice LEGO Mindstorms NXT. „Používáme ji i při výuce našich studentů prvního ročníku, jen máme jiný programovací jazyk. Stavebnice nám slouží jako hardware, který jde snadno rozpohybovat a není moc drahý, zároveň je ale konstrukčně dost dobrý, aby z něj mohly vzniknout různé projekty,“ dodal Appel.

V souboji robotů nakonec zvítězil tým Overpressure ze Slovanského gymnázia Olomouc. „Důležité je mít stabilní program, který se nebojí ničeho, a taky štěstíčko ve finále,“ řekl kapitán týmu Tomáš poté, co dojeli svoji vítěznou finálovou jízdu. Nejvíc se jim ale hodily zkušenosti z minula. „Zúčastnili jsme se už loni, to jsme byli poslední. Náš robot po pěti hodinách programování neujel ani 10 centimetrů. Poučili jsme se z chyb a letos jsme první. Takže ti, kdo jsou tady poprvé, určitě mají šanci vyhrát třeba za rok,“ zhodnotil Tomáš. „To víte, praxe zkrátka dělá mistra,“ dodal jeho týmový kamarád. V případě týmu Overpressure, to platí určitě.

Nejlépe umístěné týmy získaly kromě věcných cen také prominutí přijímacích zkoušek na Fakultu strojního inženýrství VUT v Brně. 

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo4 čtenářů

Autoři | Foto Facebook Fakulta strojního inženýrství VUT

Štítky soutěž, vut, olomouc, Slovanské gymnázium, výhra

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.