sobota 5. prosince 2020 Jitka

Univerzita Palackého se opět objevila na žebříčku nejlepších univerzit světa

Univerzita Palackého v Olomouci se objevila mezi 1500 nejlepšími univerzitami na žebříčku U. S. News - Best Global Universities Rankings 2021. Obdobně jako před rokem se drží těsně pod první pětistovkou. V české konkurenci si udržela třetí pozici, a to po dvou pražských vysokých školách - po Univerzitě Karlově a ČVUT.

V hodnocení podle oborů UP nejvíce posílila ve fyzice a klinické medicíně. Vědy o neživé přírodě, ale například i umění a humanitní vědy byly jejími silnými stránkami v posledním vydání THE World University Rankings by subject zveřejněném na konci října.

„Těší mě, že Univerzita Palackého udržuje svou pozici v mezinárodních žebříčcích a v řadě parametrů nadále své umístění posiluje zejména v evropském prostoru. Chci proto za dané výsledky poděkovat všem zaměstnancům a věřím, že i přesto, že aktuálně musíme čelit nestandardním pracovním podmínkám jak pro výuku, tak vědeckou práci, úspěšně projdeme i tímto nelehkým obdobím a udržíme svou pozici i do budoucna,“ uvedl k výsledkům rektor Jaroslav Miller.

Ve světovém srovnání univerzit mediálního domu U. S. News olomoucké vysoké učení skončilo 529. O rok dříve bylo na 519. pozici, oproti loňsku ale v hodnocení přibylo 80 institucí.

„Potěšující je zejména informace, že jsme se v rámci Evropy opět posunuli o několik míst vzhůru. Důležité je pro nás také to, že stoupáme i v rámci regionální a globální výzkumné reputace, protože čím více budeme v povědomí odborné komunity, tím lepší výchozí pozici získáme pro případné navazování další mezinárodní spolupráce v oblasti vědy a výzkumu. Proto se chceme dále zaměřovat na rozvoj osvědčených strategií právě v této oblasti hodnocení vysokých škol,“ doplnila prorektorka pro strategické plánování a kvalitu Hana Marešová.


Přijde UPOL o rektora? Přírodovědecká fakulta podala návrh na jeho odvolání

Akademický senát přírodovědecké fakulty schválil návrh na odvolání rektora Univerzity Palackého Jaroslava Millera. Eskaluje tím dlouhodobý konflikt mezi fakultou a vedením univerzity. O rektorově odvolání však může rozhodnout pouze...


V rámci evropského hodnocení UP vylepšila své postavení z loňského 237. na letošní 228. místo. Ze 13 sledovaných indikátorů zaznamenala nejlepší umístění v „regionální reputaci výzkumu“, v níž je UP na 145. pozici na světě. V žebříčku bylo letos hodnoceno 11 tuzemských vysokých škol, o jednu méně než před rokem. Nově se mezi nimi vyskytla Ostravská univerzita, naopak vypadly Univerzita Pardubice a Západočeská univerzita v Plzni.

Zlepšení v botanice a zoologii, fyzice i společenských vědách

V oborovém hodnocení UP dosáhla nejlepšího umístění v botanice a zoologii, kde figuruje na 143. pozici ve světě a meziročně v něm zaznamenala zlepšení o 11 příček. Dokonce o 64 míst vpřed se posunula ve fyzice, kde jí letos patří 214. místo ve světě. Ke zlepšení došlo i v oboru Společenské vědy a veřejné zdraví, kde nyní UP zaujímá 386. pozici. Pokles o 15 příček nastal v chemii, i tak ale UP v tomto oboru zaujímá 293. pozici ve světě. V biologii a biochemii jí patří 405. post (meziroční pokles o 26 míst) a v klinické medicíně je 732. (pokles o 57 příček).

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Tisková zpráva | Foto Anna Skopalová

Štítky žebříčky, univerzita, UPOL, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.