čtvrtek 29. července 2021 Marta

Během robotí noci si můžete vyzkoušet i klingonštinu. Noc vědců nabídne mnohé i v letošní online podobě

Roboti v pátek 27. listopadu ovládnou Česko a prostřednictvím bohatého programu Noci vědců proniknou do pokojů všech, kteří touží po poznání a zábavě. Univerzita Palackého v Olomouci (UP) pro návštěvníky oblíbené popularizační akce, která letos kvůli epidemii koronaviru proběhne online na webu www.nocvedcu.cz, připravila desítky přednášek, workshopů, pracovních listů a také her nejen s robotí tematikou.

„Doufáme, že se v pátek večer po celé republice, a hlavně v našem kraji, rozsvítí nejen obrazovky mobilů, tabletů a počítačů, ale také oči dětí i rodičů, kteří si budou užívat nabitý program. Toho, započteme-li i ostatní do akce zapojené instituce v dalších městech, je nakonec tolik, že by to vydalo na Týden vědců,“ zve k návštěvě koordinátor Noci vědců na Univerzitě Palackého Ondřej Martínek.  

Letošní ročník akce, která pravidelně na podzim přiláká do běžně veřejně nepřístupných prostor vědeckých pracovišť jen v Olomouci tisíce zájemců všech věkových kategorií, nese podtitul Člověk a robot. Organizátoři jej zvolili jako připomínku letošního 130. výročí narození Karla Čapka a 100. výročí vydání jeho díla R.U.R., kde bylo slovo „robot“, vymyšlené jeho bratrem Josefem, poprvé použito.

Robotům a nejrůznějším strojům, ať už jde o ty, které pomáhají vědcům při jejich práci, nebo o pomocníky v běžném životě, se program připravený odborníky z Univerzity Palackého věnuje ze všech možných úhlů pohledu. „K programu přispěly téměř všechny fakulty, ale také Pevnost poznání, Vědeckotechnický park UP nebo dokonce Knihovna UP, jejíž zaměstnanci se jali předčítat dětem i dospělým povídky z knih o robotech. Svůj příspěvek o slovech, která kromě robota dala čeština světu, bude mít filozofická fakulta, právnická fakulta zase nabídne živou přednášku docenta Filipa Melzera o odpovědnosti za škodu způsobenou autonomními systémy. Návštěvníkům nabídneme ve spolupráci s Hospodským kvízem také dva vědomostní tematické kvízy pro celou rodinu a díky Academia Film Olomouc i tři tematické dokumenty,“ vyjmenoval Ondřej Martínek. 

Kompletní nabídku přednášek, workshopů, her a také soutěží připravených na Univerzitě Palackého najdou zájemci zde.

Roboti díky Noci vědců, do které je zapojeno přes čtyřicet českých univerzit, škol, science center a dalších organizací a která se letos díky prestižnímu evropskému grantu Marie Skłodowska-Curie Actions dostala na mapu European Researchers‘ Night, ovládnou online prostor s příchodem večera v pátek 27. listopadu. Kdo z nějakého důvodu nebude moci být zrovna online, nemusí zoufat – všechny popularizační materiály budou na webu akce dostupné i po jejím skončení.

Ohodnoť článek

Tisková zpráva | Foto nocvedcu.cz

Štítky Noc vědců, věda, UPOL, Olomouc, online

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.