sobota 6. března 2021 Miroslav

Vedení Univerzity Palackého: Pracovní smlouvy 200 zaměstnanců kvůli CATRIN jsou neplatné

Za neplatné označilo vedení Univerzity Palackého změny pracovních smluv u zhruba 200 zaměstnanců, kteří chtěli od ledna přejít dohodou z přírodovědecké fakulty do nově zřízeného vysokoškolského ústavu CATRIN. Dohody s nimi sice vedení univerzity podepsalo loni v listopadu, v těchto dnech je však označilo za protiprávní a to kvůli chybějícímu podpisu děkana fakulty. Část zaměstnanců se chce domoci platnosti dohod soudně, další část chce do konce ledna dát výpověď a podepsat nové smlouvy s vedením CATRIN.

"Postupovali jsme zcela dle pokynů vedení Univerzity Palackého a v listopadu v dobré víře podepsali dohody, které nám byly vedením předloženy. Považujeme za naprosto nepřijatelné, že po třech týdnech po nabytí účinnosti vedení UP tyto dohody zpochybňuje. Podle externích právních stanovisek, která jsme si nechali zpracovat, jsou dohody bezpochyby platné," uvedl v tiskovém prohlášení předseda Základní odborové organizace Vysokoškolského odborového svazu CATRIN Jakub Navařík.

Informaci o neplatných smlouvách dostali od statutárního zástupce rektora Víta Zouhara dotčení zaměstnanci hromadným mailem 22. ledna, tedy 22 dní po nabytí platnosti dohod. Stanovisko vyplynulo o den dříve z jednání vedení UP s děkany všech fakult. Mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková dnes řekla, že se přiklonili ke stanovisku právního oddělení univerzity, podle kterého jsou tyto trojstranné dohody o změně pracovní smlouvy a přechod zaměstnanců pod CATRIN neplatné. "Důvodem je chybějící podpis děkana přírodovědecké fakulty na trojstranných dohodách, což dle výkladu právního oddělení UP vyplývá ze zákona o vysokých školách," uvedla mluvčí univerzity. Podle tohoto zákona mají orgány fakulty právo rozhodovat nebo jednat za veřejnou vysokou školu ve věcech pracovněprávních vztahů týkajících se fakulty.

Odborová organizace z CATRIN však argumentuje svými externími posudky, podle kterých jsou uzavřené dohody platné, neboť zaměstnavatele zastupuje rektor, ve stanovisku ji podporují i někteří členové Správní rady UP. Podle Navaříka je nepřijatelné, aby zaměstnanci byli zaměstnavatelem vtaženi do sporu o kompetence rektora a děkana a aby univerzita nerespektovala jejich rozhodnutí o tom, kde chtějí pracovat. "Nyní je situace velmi chaotická a ani odborová organizace není schopna zaměstnance uklidnit a jejich postup koordinovat," doplnil Navařík.

Statut vysokoškolského ústavu CATRIN, který přebírá pod svá křídla výzkumná centra, schválil již loni v červnu Akademický senát UP. Proces zrodu je však náročný a dosud není vyřešena řada legislativních otázek. Od počátku se proti ústavu staví vedení přírodovědecké fakulty a to s ohledem na vyvedení majetku, projektů a zaměstnanců spojených s vědeckými centry. Současný rektor Jaroslav Miller kvůli nenaplněným slibům ohledně funkčnosti ústavu oznámil v prosinci svou rezignaci.

Hodnocení článku je 70 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Univerzita Palackého

Štítky ČR, školy, soud, práce, vysoké, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.