čtvrtek 13. května 2021 Servác

Nový rektor nastupuje na univerzitu s novým týmem. Jmenoval ho prezident

S novým týmem nastoupí od soboty do čela Univerzity Palackého nový rektor Martin Procházka, jehož jmenování nyní schválil prezident Miloš Zeman. Univerzitu čeká po příchodu Procházky na rektorát personální rošáda. Na samotném rektorátu chystá nový rektor audit.

O svého děkana totiž přijde fakulta zdravotnických věd, v jejímž čele dosud Martin Procházka stál. Nového předsedu si bude muset hledat i Akademický senát, neboť jeho stávající šéf Michal Malacka se stane jedním z prorektorů. 

Procházka byl do funkce rektora zvolen na konci března a jeho funkční období potrvá do 30. dubna 2025. Ve funkci střídá Jaroslava Millera, který měl UP vést do roku 2022. Loni v prosinci však nečekaně oznámil rezignaci ke konci letošního dubna. Odůvodnil ji obstrukcemi kolem vzniku nového vysokoškolského ústavu CATRIN.

Prioritou pro nově zvoleného rektora bude celkové zklidnění situace, vyostřené kvůli sporům ohledně CATRIN, a návrat studentů do výuky. "Musíme se vyrovnat nejen s vnitřními spory, ale především s následky pandemie. Máme před sebou důležitý úkol podpořit naše studenty, kteří prakticky přišli o tři semestry, aby ve studiu pokračovali," uvedl Procházka.

Novým rektorem Univerzity Palackého v Olomouci se stal Martin Procházka

V čele Univerzity Palackého v Olomouci bude následující čtyři roky dosavadní děkan Fakulty zdravotnických věd Martin Procházka. Rektorem ho zvolil Akademický senát ve druhém kole, v němž jednapadesátiletý Procházka porazil Tomáše Opatrného z...

Jednání o CATRIN, které dosud podle něj neúměrně zatěžovaly porady vedení, chce vyčlenit mimo běžnou agendu univerzity.

"Neexistuje jednoduché řešení, obě strany mají svým způsobem pravdu a cítí křivdu. Přesto věřím, že najdeme společný průnik. Chtěl bych se opřít o Akademický senát, který mi pomůže s rozhodnutím v této věci," dodal nově zvolený rektor. Doufá také, že bude žaloba ze strany přírodovědecké fakulty stažena a celá věc se vyřeší na akademické půdě.

Nový rektor už má svůj tým

Tým prorektorů má již zvolený. Prorektorem pro strategii a vnější vztahy bude Malacka, který zároveň skončí v pozici předsedy Akademického senátu. Ze stejných důvodů ukončil své působení v senátu i další z členů prorektorského týmu Vít Procházka, který se bude věnovat komunikaci a záležitostem studentů.

Prorektorem pro doktorská studia a projektovou činnost bude Dušan Lužný, studijní záležitosti bude mít na starosti Vít Zouhar a legislativu a organizaci Zdenka Papoušková. Internacionalizaci dostane na starost Jiří Stavovčík a oblast vědy a výzkumu Zdeněk Hradil.

"Informační technologie, ekologické otázky a oblast udržitelného rozvoje bude mít ve své gesci můj protikandidát Tomáš Opatrný z přírodovědecké fakulty, už během volby jsem totiž vnímal, že se naše programy nejvíce sbíhají," dodal Procházka.

S nástupem na pozici rektora opouští Procházka zároveň funkci děkana fakulty zdravotnických věd. Odchází i proděkan fakulty Stavovčík, který se stane prorektorem. Fakultu do zvolení nového děkana povede proděkan Jiří Vévoda.

"Přihlášky kandidátů na pozici děkana by měli uchazeči podat do 14. května a nejpozději 14. června bychom se měli dozvědět jméno nového děkana, na němž se shodnou členové Akademického senátu FZV UP," uvedl Procházka.

O funkci rektora Univerzity Palackého v Olomouci se ucházejí čtyři akademici

O funkci rektora Univerzity Palackého v Olomouci po odchodu Jaroslava Millera se ucházejí čtyři akademici. Jde o Martina Kudláčka z fakulty tělesné kultury, Jiřího Lacha z filozofické fakulty, Tomáše Opatrného z přírodovědecké fakulty a Martina...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto UPOL

Štítky rektor, Univerzita Palackého, děkan, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.