čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek

Vědci z UP oslaví sklizeň i poznatky. Experimentální pole analyzují i dronem

Univerzita Palackého chystá příští týden své první akademické dožínky. Uskuteční se v areálu přírodovědecké fakulty v olomoucké části Holice, kde vědci na experimentálních polích pěstují a šlechtí například pšenici, ječmen, ostropestřec nebo mák. Slavnosti mají poukázat i na výsledky práce badatelů při šlechtění a ochraně zemědělských plodin a představit také unikátní techniku, kterou při tom používají. Vedle maloparcelních kombajnů to bude například i nový dron s laserovým skenerem.

Experimentální maloparcely v areálu fakulty mají celkovou rozlohu zhruba pět hektarů a simulují reálné pěstitelské podmínky například u zemědělců. Letošní sklizeň označili odborníci z přírodovědecké fakulty za dobrou. "Deštivé počasí konce léta ji nijak nezasáhlo. Úrodu se podařilo včas sklidit, a to i zásluhou nové polní mechanizace," uvedla Lucie Plíhalová z katedry chemické biologie olomoucké přírodovědecké fakulty.

Vědcům při práci na těchto parcelách pomáhá z řad moderní techniky například nový dron s laserovým skenerem, který jim od letošního roku zaznamenává růst polních porostů. "Skenování našich políček pomocí dronu provádíme v průběhu vegetačního růstu přibližně jednou týdně. Na konci sezony pak budeme sledovat, jak rostliny reagovaly na změny počasí, jednotlivá ošetření nebo na napadení patogeny. Díky tomu přesněji popíšeme efekty jednotlivých aplikovaných látek za daných podmínek," vysvětlil pracovník katedry chemické biologie Jan Humplík.

Kromě dronu budou na dožínkových slavnostech ve čtvrtek 16. září vystaveny také maloparcelní kombajny Hege 160 a Wintersteiger Delta. Jednu z těchto mlátiček katedra chemické biologie pořídila teprve loni a letos byla na poli použita poprvé. Pomocí těchto moderních kombajnů lze podle zástupců katedry přímo při sklizni vyhodnotit řadu parametrů jako například objemovou hmotnost či vlhkost zrna. Připravena bude i ukázka secího stroje Haldrup SB-25 či traktoru Kubota M6040.

Univerzita Palackého hospodaří na maloparcelních polích v Olomouci-Holici, která slouží k základnímu i aplikovanému výzkumu, od roku 2012. Pole jsou nyní ve správě katedry chemické biologie. Odborníci se zde zaměřují na pěstování užitkových rostlin a vývoj přípravků k regulaci jejich růstu, biologického stárnutí, fotosyntézy, ale také například ke zvýšení tolerance plodin proti suchu v období klíčení. Odborníci na těchto polích testují zejména účinnost fytohormonálních derivátů a listových hnojiv zejména na ozimé řepce a pšenici, jarním ječmeni a kukuřici.

Univerzita před zahájením výuky zjišťuje proočkovanost anonymním dotazníkem

Anonymním průzkumem chce Univerzita Palackého v Olomouci před začátkem semestru zjistit proočkovanost proti onemocnění covid-19 v řadách svých studentů a zaměstnanců. Anketa má podle zástupců univerzity pomoci alespoň částečně zmapovat aktuální...

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Archiv Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého

Štítky Pole, dožínky, zemědělství, kombajn, dron, Univerzita Palackého, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.