pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Do bývalé diskotéky na Envelopě se pustily bagry. Za dva roky ji má nahradit inovační centrum

Propojení vědy a byznysu má přinést nová budova nazvaná Centrum inovací a transferu UP. Jedinečný objekt vznikne na místě bývalé diskotéky Envelopa nedaleko centra Olomouce, z původní budovy nyní bagry odkrajují kusy zdí. Demolice má být hotová v lednu, čtyřpodlažní budova pro výzkum a podnikání vznikne během zhruba dvou let.

Se vzpomínkami na večírky a noční akce mají Olomoučané spojenou stavbu nedaleko Přírodovědecké fakulty Olomouc, kde bývala restaurace a diskotéka. Nostalgický pohled na budovu bude za několik týdnů pryč. Demoliční práce začaly v srpnu, dělníci se museli popasovat s odbornou demontáží azbestových částí stavby. Těch nakonec bylo větší množství, než se čekalo. „Stavbu bylo nutné zakrýt a zajistit podtlakové pásmo, aby nedocházelo k úniku azbestových vláken do okolí. Oproti původním předpokladům byl přitom azbest obsažen nejen v plášti, ale i ve střeše budovy, i přesto se daří harmonogram prací plnit,“ informoval mluvčí Univerzity Palackého Egon Havrlant.

Demolice budovy bývalé diskotéky u Envelopy v Olomouci

čtvrtek, 9. prosince 2021, 07:04

Budova u Envelopy před zahájením demolice
Demolice budovy bývalé diskotéky u Envelopy v Olomouci

Samotná výstavba by měla trvat 15 měsíců. Nový objekt se začlení do univerzitního kampusu. „Hlavním posláním nového centra je transfer technologií a znalostí z Univerzity Palackého. V Centru by měly vznikat inovativní firmy zejména z oborů zahrnujících optiku, zdravotnictví, nové materiály, ale také pedagogiku, filozofii, právo, IT či kreativní průmysl,“ objasňuje mluvčí Havrlant.

Kancelářské a laboratorní prostory budou k dispozici začínajícím i rozvinutějším odborným firmám prostřednictvím pronájmu či spolupráce. Kromě pracovních a obchodních prostor myslí projekt i na relax. Inovativní budova bude mít podle současných trendů na fasádě květiny. „Pro odpočinek bude sloužit atrium a také terasa na střeše budovy. Celý areál je navržen se zřetelem k udržitelnosti, takže na fasádě budou plochy s vysázenými rostlinami, které se budou zalévat zachytávanou dešťovou vodou, a v okolí je plánováno množství zeleně, čímž se bude celý prostor přirozeně ochlazovat,“ doplnil k prvku snižujícímu energetickou náročnost připravované stavby Egon Havrlant.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Stanislav Heloňa, Univerzita Palackého Olomouc

Štítky Univerzita Palackého, vědeckotechnický park, Centrum inovací a transferu UP, investice, stavba, Envelopa, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.