pátek 15. listopadu 2019 Leopold

Studenti z celého světa přijíždějí do Olomouce, aby se na univerzitě naučili česky

Více než stovka studentů z třiadvaceti zemí světa se od soboty bude na Univerzitě Palackého učit česky. V Uměleckém centru UP začne Letní škola slovanských studií filozofické fakulty (LŠSS). Její 31. ročník přivítá mimo jiné třiasedmdesátiletého muže z USA i šestnáctiletou studentku z Číny.

Letní škola slovanských studií se každoročně koná v Uměleckém centru UP. Z letošní více než stovky zájemců si zhruba polovina školu platí, ostatní přihlášení získali stipendium ministerstva školství. O výuku češtiny mají tradičně zájem studenti bohemistiky a slavistiky, zájemci se často rekrutují i z řad tlumočníků. Každoročně se česky v Olomouci učí i lidé, jejichž předci pocházejí z tohoto regionu a ti, kteří se chystají v naší zemi studovat nebo zde již studují. Přijíždějí také ti, kteří potřebují znát češtinu z profesních důvodů.

Letošní nejpočetnější skupina bude z Německa, přijede devatenáct studentů. Velký zájem o češtinu mají i studenti z Tchaj-wanu, kterých se česky bude učit dvanáct. Tradičně velký zájem o naše kurzy mají i lidé z Francie, Polska či Japonska. Nejstarším letošním studentem patrně bude třiasedmdesátiletý muž z USA, nejmladší zájemkyně o češtinu, které je teprve šestnáct let, dorazí z Číny,“ řekl Petr Pořízka, ředitel LŠSS.

Výuka českého jazyka bude podle ředitele školy probíhat v pěti úrovních od úplných začátečníků po velmi pokročilé. Dopolední část zahrne pět vyučovacích hodin včetně konverzací. Jazykový kurz poté doplní například přednášky o českém jazyce, literatuře či historii, které budou vedeny v českém nebo anglickém jazyce, někdy i bilingvně. Pro zájemce má škola připraveny také doplňkové kurzy ruského jazyka a polštiny.

Letos se bude studentům věnovat dvacet lektorů českého jazyka, jeden lektor ruského jazyka a jeden učitel polského jazyka. „Máme připravený i oblíbený fonetický seminář korektivní výslovnosti. Účastníkům nabídneme také překladatelské, konverzační i gramatické workshopy,“ dodal Petr Pořízka. Chybět nebudou videoprojekce českých filmů s anglickými titulky a komentářem o vzniku filmu, jeho tvůrcích a hercích.

Víkendy budou tradičně patřit výletům do historicky či kulturně významných míst Čech a Moravy. Letos se studenti podívají do Rožnova pod Radhoštěm, kde se nachází největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě. Další víkend stráví v Praze a v Českém Krumlově, na cestě zpět navštíví i Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově a zámek v Telči. Poslední výlet se zaměří na průmyslový areál Dolních Vítkovic v Ostravě.

I letos připravujeme týdenní divadelní workshop za účasti herců Moravského divadla se závěrečným představením. Chystáme i folklórní večer s cimbálovou muzikou, jemuž bude předcházet nácvik polky a dalších tanců včetně lidových písní,“ doplnil Petr Pořízka.

Letní škola slovanských studií FF UP se uskuteční od 22. 7. do 20. 8. Absolventi kurzu obdrží na základě výsledků finálních testů osvědčení o absolvování kurzu celoživotního vzdělávání na Univerzitě Palackého s dosaženou jazykovou úrovní, které odpovídá jednomu akademickému semestru výuky češtiny.

Tisková zpráva | Foto By Menchakabi (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.