středa 11. prosince 2019 Dana

Prostějovská nemocnice vyšetřuje pacienty novými EKG přístroji

Nemocnice Prostějov, která patří do skupiny AGEL, je vybavena novými EKG přístroji v celkové hodnotě 200 tisíc korun. Nové vybavení je jednoduché na obsluhu a pacientům poskytuje nebolestivé vyšetření, díky kterému má lékař přehled o elektrické aktivitě srdce. Každý stah srdečního svalu je doprovázen vznikem slabého elektrického napětí, které se šíří až na povrch těla, kde ho lze snímat EKG.

Celkem osm kusů nových EKG zařízení k monitorování srdečního rytmu bylo pořízeno jako náhrada za již opotřebované a technicky zastaralejší přístroje.

Monitorování EKG slouží ke sledování pacientů, kteří trpí poruchami srdečního rytmu. „Nejčastěji se využívá k posouzení příčin bolestí na hrudi, dušnosti, závratí, pocitů bušení srdce apod. Může také odhalit zvětšení srdečních oddílů. Při vyšetření, které trvá jen malou chvíli, leží pacient na lůžku na zádech s obnaženou horní polovinou těla a kotníky. Pacient má na hrudníku nalepeny elektrody, které jsou napojeny na monitorovací systém,“ popisuje primář interního oddělení Nemocnice Prostějov Miloslav Špaček.

Výsledek vyšetření je obvykle zaznamenáván na speciální papír jako takzvaná EKG křivka. Lékař pak podle vzhledu křivek, jejich tvaru, výšky a dalších parametrů diagnostikuje případné odchylky od běžného stavu. „Jde o velmi jednoduché, nenáročné a hlavně nebolestivé vyšetření, díky kterému dostaneme dokonalý přehled o elektrické aktivitě srdce,“ doplnil primář Špaček s tím, že ročně provedou lékaři v prostějovské nemocnici okolo 25 tisíc EKG vyšetření.

Tisková zpráva

Štítky nemocnice, EKG, vyšetření, Prostějov

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.