pondělí 1. června 2020 Laura

V olomoucké nemocnici se na ortopedické klinice testuje nový zákrokový sál

Výrazné zkrácení čekacích dob, uvolnění kapacity operačních sálů, zvýšení komfortu a kvality poskytované péče.

Jednoznačně pozitivní zkušenosti přinesl Ortopedické klinice Fakultní nemocnice Olomouc dosavadní pilotní provoz zákrokového sálu, který vznikl rekonstrukcí prostor v prvním nadzemním podlaží budovy a k ortopedickým výkonům slouží od začátku září. Vedení renomované kliniky hodlá sál využívat v maximální možné míře, aby uspokojilo stále narůstající poptávku po ortopedické péči.

Zákrokový sál by měl sloužit i pro náročnější ortopedické výkony

„Nyní zákrokový sál využíváme k obvyklým ortopedickým výkonům prováděným v lokální anestezii na ruce a na noze. Chceme zde ale provádět i výkony v celkové anestezii, například jednoduché artroskopie kloubů, repozice zlomenin nebo luxací, rozsáhlejší převazy operačních ran, ošetřování infikovaných ran a defektů nebo sádrování a výměny složitějších sáder u nespolupracujících pacientů či dětí,“ přibližuje plány přednosta Ortopedické kliniky FN Olomouc prof. MUDr. Jiří Gallo, Ph.D.

Pacienti jsou ošetřeni bez dlouhého čekání

V dosavadním pilotním provozu se v zákrokovém sálu uskuteční až osm výkonů denně. To představuje podstatné ulehčení pro velmi vytížené operační sály. „O naše služby je velký zájem, nestačíme pokrýt poptávku po ortopedické péči. Možnost přesunout některé operace do zákrokového sálu vnímáme jako velký počin směrem k pacientům,“ zdůrazňuje profesor Gallo. Otevření nového pracoviště se okamžitě projevilo ve zkrácení čekací doby na lokální výkony a pacienti jsou ošetřeni bez významného čekání.

„Lokální výkony jsme dosud prováděli do pozdních večerních hodin, zatížené bylo i lůžkové oddělení, což už je teď minulostí. Pozitivní ohlasy zaznamenáváme také od pacientů, zvláště pak od těch, kteří mohou srovnávat,“ dodává přednosta kliniky.

Rekonstrukce zákrokového sálu Ortopedické kliniky probíhala od února do června letošního roku. Hlavní část prací za bezmála devět milionů korun se odehrála v prvním nadzemním podlaží, na střeše budovy pro sál vznikla zcela nová strojovna vzduchotechniky.

Tisková zpráva | Foto FNOL

Štítky zdraví, zdravotnictví, operace, sál, ortopedie, FNOL, nemocnice

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.