sobota 28. listopadu 2020 René

V Šantovce oslaví novorozenecké oddělení fakultní nemocnice v Olomouci Světový den předčasně narozených dětí

Bezmála 15 milionů dětí na celém světě se každý rok narodí předčasně. Jen v České republice je takových „předčasňátek“ až devět tisíc ročně. Připomenout tento civilizační trend, poukázat na možnosti moderní medicíny a především upozornit na to, jak důležitý je pro dítě těsný kontakt s matkou a rodinné vazby vůbec, jsou cíle Světového dne předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopad. Svátek oslaví i Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. V sobotu 16. listopadu od 14 do 18 hodin můžete odborníky z jednoho z nejvýznamnějších neonatologických center u nás potkat v obchodní galerii Šantovka, kde budou připraveni zodpovědět dotazy a předvedou vybavení oddělení.

„Od 24. týdne těhotenství má dnes dítě velkou šanci na přežití a to díky intenzivní lékařské péči. 24. týden je považován za hranici přežití, kdy má dítě šanci na plnohodnotný život. Od 28. týdne jsou šance na přežití až 95 procent. Jen u nás za deset měsíců letošního roku přišlo na svět více než 250 předčasně narozených dětí,“ konstatuje primář Novorozeneckého oddělení FN Olomouc MUDr. Lumír Kantor. Číslo se podle něj stále zvyšuje, současně však roste úroveň odborné lékařské péče. „Naše oddělení je vybaveno nejmodernější zdravotnickou technikou umožňující poskytovat péči na komplexní a špičkové úrovni, samozřejmostí je vzdělaný a zkušený personál a široká dostupnost další navazující péče,“ doplňuje Lumír Kantor s tím, že oddělení funguje samostatně od roku 1997, ale novorozenecká jednotka intenzivní péče ve FN Olomouc vznikla jako jedna z prvních v České republice již v padesátých letech 20. století.

Rozsah péče i moderní „pomocníky“ představí personál Novorozeneckého oddělení při příležitosti Světového dne předčasně narozených dětí. V prvním patře obchodního centra Šantovka, v blízkosti prodejny Eta bude k vidění inkubátor i jeho transportní varianta, speciální polohovací pelíšky Neobed pro nejzranitelnější miminka, fototerapeutické pomůcky a další vybavení. Zájemci si budou moci také vyzkoušet na panenkách resuscitaci novorozence a od laktačních sester se dozvědí podrobné informace o kojení. „Naše stanoviště nemůžete minout, všichni budeme oblečení v typickém růžovopurpurovém tričku,“ dodává lékař.

Právě purpurová je i symbolická barva Světového dne předčasně narozených dětí, který se po celém světě připomíná 17. listopadu a od roku 2010 také v České republice. Purpurovou barvou při této příležitosti září také památky, důležité budovy i divy přírody purpurovou barvou. Občanské sdružení Nedoklubko a Česká neonatologická společnost v rámci oslav Světového dne předčasně narozených dětí pořádá slavnostní večer s předáváním ceny Purpurové srdce pro ty, kteří pečují o nedonošená miminka a podporují jejich rodiny.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Tisková zpráva

Štítky nemocnice, novorozenci, oslavy, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.