čtvrtek 29. července 2021 Marta

Začíná Evropský týden testování na HIV a žloutenku, anonymně se vyšetřuje na několika místech v kraji

Začíná Evropský týden testování na HIV a žloutenku, kdy se lidé zdarma a anonymně mohou nechat na tyto nemoci vyšetřit. Mobilní testovací místo bude například od 10:00 dopoledne před ministerstvem zdravotnictví. Testování se zúčastní ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a předseda České společnosti AIDS pomoc Robert Hejzák.

Seznam dalších testovacích míst je na webu Prevence HIV.

Česká republika je podle portálu Politico pátou zemí s nejvyšším nárůstem počtu nově nakažených HIV, od roku 2010 se za osm let zvýšil o 128 procent. Před ČR jsou Filipíny, Egypt, Madagaskar a Černá Hora. Na šestém místě skončilo Slovensko.

Do konce letošního září počet nemocných s diagnostikovanou infekcí HIV v Česku dosáhl 3549, z toho 1729 žilo v Praze. AIDS se od roku 1986 projevilo v tuzemsku u 663 nemocných. Z nich 308 nemoci podlehlo.

Odborníci z řad neziskových organizací, které se věnují práci s drogově závislými, kritizují omezení financování. Na péči o závislé má podle těchto organizací příští rok jít z rozpočtu o 35 milionů korun méně než letos, budou tak zřejmě chybět peníze na ambulance, prevenci i výměnu stříkaček.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky HIV, žloutenka, vyšetření, zdraví

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.