neděle 7. června 2020 Iveta

V roce 2030 by v ČR mohlo být až 1,3 milionu diabetiků

V roce 2030 by v ČR mohlo být až 1,3 milionu diabetiků, přičemž v současné době má cukrovku již asi každý desátý Čech. Přes 90 procent z nich má druhý typ diabetu, který souvisí s nezdravým životním stylem. Odhadované náklady na jejich léčbu by v roce 2030 měly být 69 miliard korun ročně, další peníze stojí sociální péče. Novinářům to řekl ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček. V roce 2018 činily náklady na léčbu asi 53 miliard Kč.

„Největší náklady na léčbu diabetu jsou na jeho komplikace a sociální náklady, samotná léčba je menší částka,“ uvedla lékařka z diabetologické ambulance v Ostravě Eva Račická.

Mezi nejčastější komplikace nemoci patří selhání ledvin, riziko amputací nohou nebo onemocnění srdce a cév. Právě to zabijí asi polovinu diabetiků. Některé léky proti cukrovce tak už rovnou léčí i tyto komplikace.

Mezi roky 2012 a 2018 se podle studie citované AIFP zvýšila pravděpodobnost dožití diabetiků ze 75 na 79 let. „Čtyři roky navíc jsou poměrně významným úspěchem,“ dodal Dvořáček. U pacientů nad 50 let jsou to průměrně tři roky navíc, nad 70 let dva roky. Přesto ale cukrovka podle Račické zkracuje pravděpodobnou dobu dožití o osm až deset let.

Náklady na léčbu diabetu v ČR byly podle Dvořáčka v roce 2018 asi 53 miliard korun, tedy zhruba 15 procent nákladů na zdravotnictví. Podle Dvořáčka je diabetes pro farmaceutický průmysl zásadní téma. V posledních letech vzniklo na 20 nových přípravků, dalších více než 160 je ve vývoji. Na léčbu diabetu druhého typu se zaměřuje 77 z nich. Kromě léků samotných se také za poslední roky zásadně zlepšila možnost jejich aplikace. Například inzulinové pumpy nebo aplikátory pacientům usnadňují i pobyt v zaměstnání, takže jich víc může pracovat.

Podle statistik se 12 procent pacientů začne časem potýkat s poruchami ledvin. Cukrovka je proto nejčastější příčinou dialýzy, tedy strojového čištění krve nahrazující jejich činnost. Zhruba stejné procento nemocných čeká porucha zraku a diabetes je také nejčastější příčinou slepoty ve vyspělých zemích. U asi 1,3 procenta pacientů si nemoc vynutí amputaci nohy.

Cukrovka druhého typu se projevuje nedostatečnou citlivostí tkání k účinkům inzulinu, který produkuje slinivka. Cukr, který má inzulin v krvi likvidovat, v ní zůstává a koluje organismem, kde poškozuje stěny cév, vede k jejich ucpávání a špatnému prokrvení tkání. Kromě poruch zraku a ledvin tak může vést k mozkové mrtvici, infarktu nebo poškození nervů. Problémy jsou podle lékařů většinou nevratné.

Na léčbu cukrovky jde asi deset až 15 procent částky vynaložené z českého veřejného zdravotního pojištění na léčení pacientů. Letos bylo na péči k dispozici asi 320 miliard korun, cukrovka tak spotřebovala zhruba 32 až 48 miliard korun.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky diabetes, cukrovka, studie, cukr, obezita

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Vítězslav Jahoda

Vítězslav JahodaTak by mě zajímalo co je pravdy na "zázračném" léku zv. DIALINE, o jehož účincích je plný internet!! Přitom v lékárnách není k dostání, prý proto, že při objednání po telefonu ho dostanete podstatně levněji, firmy vyrábějící léky by ho prý chtěly prodávat podstatně dráž, kvůli zisku!!?? Přitom se údajný výrobce odvolává na naše ministestvo zdravotnictví!! Ví o tom MZVČR?? Mně se to jeví jako náramný podvod!!

pátek, 15. května 2020, 16:43

Vítězslav Jahoda

Tak by mě zajímalo co je pravdy na "zázračném" léku zv. DIALINE, o jehož účincích je plný internet!! Přitom v lékárnách není k dostání, prý proto,že při objednání po telefonu ho dostanete podstatně levněji, firmy vyrábějící léky by ho prý chtěly prodávat podstatně dráž, kvůli zisku!!?? Přitom se údajný výrobce odvolává na naše ministestvo zdravotnictví!!

pátek, 15. května 2020, 16:40

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.