pondělí 18. ledna 2021 Vladislav

Univerzita Palackého hledá dárce kostní dřeně

Zapiš se s Palackým někomu do života. Pod tímto heslem se na Univerzitě Palackého v Olomouci (UP) ve čtvrtek 24. září uskuteční nábor do Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD). S novým semestrem univerzita také podpoří bezplatné darování krve, a sice soutěžním soubojem fakult, který odstartuje na počátku října z iniciativy studentů Fakulty zdravotnických věd UP.

Nábor dárců kostní dřeně se ve spolupráci s olomouckým Dárcovským centrem Českého národního registru dárců dřeně uskuteční v době od 9 do 16 hodin v univerzitním informačním centru a obchodě UPoint na Horním náměstí 12. Do registru se mohou zapsat občané České republiky ve věku 18 až 35 let, kteří jsou zdraví, netrpěli v minulosti žádným závažným onemocněním, neužívají trvale nějaké léky a váží nejméně 50 kg. Stěr z ústní dutiny a administrativa spojená s náborem zaberou maximálně patnáct minut času. Odměnou za tento čas a ochotu bude nejen dobrý pocit, ale také drobné upomínkové předměty.

Odběru není třeba se bát

Proces vstupu do registru je pro dárce velmi jednoduchý. Pokud zájemce splňuje vstupní kritéria, vyplní jednoduchý dotazník o svém zdravotním stavu a absolvuje stěr drobnou štětičkou z úst (tvářové sliznice). Tohoto stěru není třeba se obávat, je zcela bezbolestný a dárce si jej může pod dohledem náborového pracovníka provést sám. Ve vzorku jsou následně vyšetřeny tkáňové znaky dárce významné pro transplantaci,“ uvedla Ingrid Venclíková z olomouckého Dárcovského centra ČNRDD.

„Velice si vážíme spolupráce s Univerzitou Palackého, která už v minulosti vyústila v několik úspěšných náborových akcí do Českého národního registru dárců dřeně. Studenti UP jsou pro nás nejen vynikající cílovou skupinou k oslovení pro vstup do registru, zároveň se řada z nich do náboru dárců v minulosti aktivně zapojila. Chtěli bychom poděkovat zejména rektorovi UP, panu profesoru Millerovi, který od počátku výrazně podporoval uspořádání letošní náborové akce, a také celému týmu pracovníků UP, který akci organizuje. Pevně doufáme, že tato vynikající spolupráce bude pokračovat,“ dodala. 

V místě náboru dárců bude v dostatečném množství zajištěna dezinfekce, také prostory UPointu budou pravidelně dezinfikovány. Vstup bude povolen jen osobám s rouškou, přičemž uvnitř bude vždy maximálně deset lidí. Přesný čas návštěvy si zájemci mohou případně zarezervovat na e-mailu daruj@upol.cz.

Ohodnoť článek

Tisková zpráva | Foto pixabay.com

Štítky dárcovství, kostní, dřeň, UPOL

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.