úterý 1. prosince 2020 Iva

Léčba závislých stála pojišťovnu přes miliardu. Roste i počet mladistvých se závislostí

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zaplatila v loňském roce za léčbu svých klientů závislých na návykových látkách více jak milardu korun. Bylo to nejvíce za posledních pět let. Podle VZP je alarmující hlavně nárůst dětských uživatelů alkoholu a drog. Pojišťovna čísla zveřejnila v souvislosti s blížícím se Dnem proti drogám. Ten spadá na středu 11. listopadu.

„Počet dospělých, kteří se dostali do péče lékařů kvůli zneužívání návykových látek, se za poslední roky nijak příliš neměnil, drží se stabilně kolem 40 tisíc. Nicméně náklady na jejich léčbu rostou, za uplynulých 5 let téměř o čtvrtinu," uvedl tiskový mluvčí pojišťovny Vlastimil Sršeň.

Počet dětí a mládeže s drogovou závislostí stoupá

V posledních letech stoupá počet dětí a mládeže, kteří mají problémy s drogami. „Od roku 2015 je to přírůstek více než 200 závislých mladších 18 let," řekl Sršeň k počtu mladistvých.

Alkohol - nejdostupnější droga

„Více než polovina léčených pacientů závislých na návykových látkách měla problémy s alkoholem, a to jak děti do 18 let, tak dospělí. Alkohol je totiž nejdostupnější droga," uvedl k léčeným závislostem Sršeň. U dětí to pak dále byla marihuana a pervitin. U dospělých je situace odlišná. Ti dále nadužívají hlavně tabák a opioidy (např. léky proti bolesti). Pořadí těchto drog se v posledních letech podstatně nemění. 

Alkohol, tabák a marihuana patří mezi tzv. průchozí drogy, což znamená, že mohou vést k užívání daleko nebezpečnějších návykových látek. Pozor by si tedy měli dávat hlavně lidé, kteří si myslí, že „to mají pod kontrolou“. U dětí a dospívajících má závislost na drogách rychlejší vývoj a závažnější zdravotní rizika z důvodu jejich nevyspělosti jak mentální, tak tělesné. 

„Strach a úzkost jsou během pandemie koronaviru běžnými reakcemi, a hodně lidí tak může sáhnout právě po sklence alkoholu na uvolnění. Neúměrné pití alkoholu poškozuje tělo, oslabuje imunitní systém a zvyšuje riziko infekčních onemocnění, včetně nákazy koronavirem. Návykové látky mění úsudek, myšlení a chování a zhoršují koordinaci pohybu, takže si můžete přivodit i nějaké zranění," dodává Sršeň a zároveň upozorňuje: „Když už si skleničku alkoholu dáte, rozhodně nepijte před dětmi. Vysvětlete jim, co všechno může člověku nadměrná konzumace alkoholu a jiných návykových látek způsobit. Snažte se být v této nepříjemné době střízliví a bdělí, abyste mohli kdykoliv pomoct svým blízkým."

Ohodnoť článek

Autoři | Tisková zpráva | Foto pixabay.com

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.