pondělí 19. dubna 2021 Rostislav

Olomoučtí odborníci vymysleli sadu cviků pro lidi vyléčené z covidu-19

Sérii cviků pro pacienty vyléčené z nákazy novým koronavirem připravili odborníci z Fakultní nemocnice Olomouc a Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého. Pravidelné cvičení podle zveřejněné brožury může zabránit plicní fibróze a pozánětlivému ztuhnutí plic, což jsou vážné komplikace u pacientů vyléčených z koronaviru. Informaci uvedl primář kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc Milan Sova.

Dýchací obtíže i po odeznění infekce

Koronavirus napadá horní cesty dýchací. Pokud imunitní systém včas nezasáhne, postupuje dál do plic, kde může vyvolat virový zánět. V takovém případě léčba podle Sovy trvá déle a pacienti mohou mít dýchací obtíže i dlouho po odeznění infekce.

U řady pacientů sledujeme po prodělané infekci změny na plicích. Častěji se jedná o starší lidi, u nichž měla infekce horší průběh. Asi u čtyř procent nemocných, kteří u nás podstoupili podrobné vyšetření kvůli přetrvávajícím postcovidovým problémům, pozorujeme výrazné snížení plicních funkcí,“ uvedl Milan Sova.

U většiny pacientů se ale postižené plíce daří dobře léčit. „Problém nastává ve chvíli, kdy se na plicích začnou vytvářet drobné jizvy a jemná plicní tkáň tuhne,“ upozornil Sova na příčiny plicní fibrózy, která plíce poškozuje trvale. Lékaři proto pacientům vyléčeným z covidu-19 doporučují, aby se co nejdříve začali hýbat, posílili plíce správným dýcháním a chodili na čerstvý vzduch.

V Olomouci vymysleli, jak trénovat plíce a dýchání po koronaviru 

Experti z Olomouce nyní sestavili pro lidi po infekci covid-19 sadu univerzálních cviků zaměřených na posilování svalů končetin, středu těla, ale také na brániční dýchání, díky kterému se zlepšuje okysličení organismu, zvyšuje rozvíjení hrudníku a posilují dýchací svaly. Silový trénink radí lidem po koronaviru absolvovat minimálně třikrát týdně a každý den jej doplnit o třicetiminutovou svižnou procházku nebo jinou vytrvalostní aktivitou.

„Důležité je vnímat své tělo“

„Těm, jež prodělali covid-19 pouze s mírným průběhem nebo dokonce bez příznaků, doporučujeme začít cvičit 14 dní po nemoci. Důležité přitom je vnímat své tělo. Nadměrné pocení, velkou únavu nebo dušnost bychom měli brát jako signály ke zpomalení nebo doplnění dalších vyšetření v odborných postcovidových poradnách,“ uvedla přednostka Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace FN Olomouc Eliška Sovová.

Hodnocení článku je 64 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FNOL

Štítky covid-19, cviky, FN Olomouc, FTK UP Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.