sobota 28. května 2022 Vilém

Studenti a učitelé gymnázia vybrali ve sbírce 35 tisíc pro Fakultní nemocnici

Studenti a učitelé česko-francouzské sekce Slovanského gymnázia Olomouc zorganizovali v březnu letošního roku dobročinnou sbírku, jejíž výtěžek využije Fakultní nemocnice Olomouc na canisterapii, pro personál i pro pacienty. Sbírka vynesla 35 080 korun.

„Slovanské gymnázium již více než sto padesát let vzdělává, ale i vychovává. Jedním z našich cílů je naučit mladou generaci vnímat okolní svět a správně na něj reagovat. Sbírka je důkazem, že našim studentům záleží na této zemi a jsou nadějí, že jednou opravdu bude lépe. Za to jim náleží velká pochvala a poděkování,“ uvedl ředitel Slovanského gymnázia Olomouc Radim Slouka.

„Dělalo nám velkou radost vytvářet něco pro druhé, mnohé jsme se naučili a poznali. Vážíme si všech 75 dárců, kteří spolu s námi vyjádřili úctu a podporu těm, co nás v nelehké covidové době podrželi. Ze srdce dárcům přejeme pevné zdraví a pro každý den aspoň drobný důvod k úsměvu, dali aktivitě studentů a pedagogů ještě větší smysl,“ poděkovala za iniciátory sbírky učitelka česko-francouzské sekce gymnízia Jarmila Beková.

Symbolický šek předali studenti a učitelé zástupcům nemocnice tento týden. „Výtěžek ze sbírky pokryje téměř roční náklady na canisterapeutické služby, které ve fakultní nemocnici poskytujeme. To je skvělé,“ uvedl ředitel FN Olomouc Roman Havlík.

Na předání byla pozvaná Jana Dohnalová ze šternberského spolku AURA Canis, s nímž FN Olomouc v oblasti canisterapie dlouhodobě spolupracuje. Léčebné schopnosti jejích zvířecích pomocníků - bernského salašnického psa Aničky, peruánských naháčů Haničky a Bridget a kocoura Jonáše - si mohli vyzkoušet zdravotníci z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, tedy pracoviště, kde byli a jsou hospitalizováni pacienti s těžkým průběhem onemocnění COVID-19.

„Jak je vidět z radostných reakcí sestřiček, kontakt se psem umí potěšit a alespoň částečně zbavit únavy a skleslosti. Všichni naši zaměstnanci by si takové povzbuzení za zvládnutí koronavirové pandemie zasloužili,“ konstatoval Havlík.

Fakultní nemocnice využívá canisterapii jako podpůrnou léčebnou metodu už od roku 2018, a to na Oddělení geriatrie nebo následné intenzivní péče. Nedávno také začala fungovat i specializovaná poradna pro děti se specifickými potřebami na Klinice zubního lékařství, kde je pomocníkem pro navázání kontaktu retrívr Kimi.

„Díky všem těmto zkušenostem můžeme říct, že se canisterapie u nás osvědčila. O její využití by určitě měli zájem i na dalších klinikách a odděleních,“ dodal ředitel Havlík.

Ohodnoť článek

Tisková zpráva

Štítky sbírka, Slovanské gymnázium, Fakultní nemocnice, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.