čtvrtek 23. září 2021 Berta

V nemocnici v Šumperku pomáhá při analýze vzorků umělá inteligence

Při biochemických a imunochemických vyšetřeních v Centrální laboratoři v šumperské nemocnici pomáhá zdejším zdravotníkům umělá inteligence. Systém si sám řídí například pohyb vzorků nebo automatickou údržbu, která probíhá v noci.

Nový analyzátor pro biochemická a imunochemická vyšetření začal v šumperské nemocnici fungovat v letošním roce. Využívají ho rovněž lékaři z okolních ordinací.

"Obsluha se například vůbec nemusí starat o nastavení přístroje, a může se plně věnovat kontrole měření a výsledkům. Identifikaci vzorků má na starosti umělá inteligence. Jedná se o pokročilý optický systém skládající se z pěti na sobě nezávislých kamer. Urgentní vzorek je přitom vyřízen přednostně," popsala mluvčí šumperské nemocnice Hana Hanke.

Analyzátor tak zvládne přes 2000 testů za hodinu. Rychlost celého systému zajišťuje elektromagnetický transportní mechanizmus, který dokáže řídit pohyb každé zkumavky samostatně, a to oběma směry. Nehrozí tak, že by urgentní vzorky čekaly ve frontě.

"Vyšetřují se zde hormony, tumorové a kardiální markery, vitamíny, hladiny léků, kostní markery, lipidové parametry nebo jaterní enzymy. Výsledky testů jsou dostupné dříve, protože systém využívá citlivějších a kratších testovacích metod. Pro efektivní údržbu laboratoř používá vzdálenou správu využívající principy umělé inteligence," dodala Hanke.

Systém například sám kontroluje stav svých jednotlivých částí, uživatelská údržba se provádí bez jakýchkoli nástrojů a systém se nakonec sám nastaví do původní pozice.

Šumperská nemocnice má nové přístroje na dezinfekci pokojů

Nemocnice v Šumperku pořídila dva speciální přístroje pro dezinfekci prostor a povrchů, které fungují na bázi peroxidu vodíku a komplexu iontů stříbra. Pomohou například na jednotkách intenzivní péče, na kterých se lékaři starají o několik lidí...

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Nemocnice Šumperk

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.