neděle 26. září 2021 Andrea

Distanční výuka a lockdown zhoršily zrak u dětí. Hodně koukaly do monitorů

Epidemie koronaviru a distanční výuka zhoršily zrak u dětí. Kvůli on-line výuce mnohem déle sledovaly počítačové monitory a více času trávily také u televizních obrazovek či monitorů mobilních telefonů a tabletů. Lékaři z přerovské nemocnice evidují až dvacetiprocentní nárůst počtu dětských pacientů s očními obtížemi.

"Do našich ambulancí přivádějí nejčastěji rodiče děti s bolestmi hlavy z učení při počítači nebo také s pálením a zčervenáním očí," uvedla primářka očního oddělení Nemocnice Přerov Monika Daňková.

Oční lékaři přerovské nemocnici nyní ve svých ambulancích evidují zhruba dvacetiprocentní nárůst počtu dětských pacientů s očními problémy, avšak realita může být podle primářky daleko horší. Ne všichni rodiče totiž s podobnými očními problémy, které trápí jejich děti, přicházejí za odborníky.

"Pokud jsou obtíže jednorázové, například zarudnutí či pálení očí, lze použít i volně prodejné přípravky, například kapky do očí. Jistější je ale vždy navštívit lékaře. U nás v ambulanci můžeme během chvilky spolehlivě vyloučit například jiné příčiny obtíží, ať už neurologického nebo jiného původu, případně odhalíme i rozličná oční onemocnění. Zároveň u dětí vždy měříme refrakci a můžeme předepsat i vhodné brýle," podotkla Daňková.

Děti by podle primářky měly omezit čas trávený doma u obrazovek spotřební elektroniky. Displeje a obrazovky zrak jednostranně zatěžují a nutí ho vzhledem k neostrosti i odleskům k daleko větší námaze.

"Naopak pobyt venku v běžném prostředí, vyžadující i zaostřování na dálku, zlepšuje celkově schopnost zaostřování i vidění," podotkla Daňková.

V situacích, kdy čas trávený u obrazovek již redukovat nelze, je vhodné zařazovat krátké pauzy po 20 minutách sledování obrazovky a displej umístit do úrovně očí a lehce jej odklonit.

Počet rakovin prsu vzrostl během covidu až o polovinu. Ženy odkládaly preventivní vyšetření

Během epidemie koronaviru vzrostl počet případů rakoviny prsu kvůli zanedbání prevence. Lékaři proto vyzývají ženy, aby nepodceňovaly prevenci. Prostějovská nemocnice nyní pořídila nový mamograf, který zajistí kvalitnější a pohodlnější vyšetření...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Nemocnice Prostějov

Štítky zrak, covid, děti, zhoršení, nemocnice, Prostějov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.