pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Složitá cesta k vakcíně. Přehled pediatrů očkujících proti covidu v kraji zatím chybí

Úřady v Olomouckém kraji nemají k dispozici přehled o pediatrech očkujících děti proti koronaviru. Od ministerstva zdravotnictví zatím neobdržely údaje o tom, kteří praktičtí lékaři pro děti a dorost si vakcínu objednali. Chybějící data komplikují organizaci provozu očkovacích míst v nemocnicích i situaci rodičů.

Hejtmanství kvůli chybějícím informacím nemůže umístit na web Olomoucký kraj pomáhá seznam praktických lékařů, kteří očkování dětí nabízejí. Mnoho pediatrů vakcinaci proti covidu-19 neposkytuje a rodiče musí složitě hledat jiné ordinace nebo dlouho čekat na volný termín v očkovacích místech, která jsou v nemocnicích. Aspoň jednou dávkou vakcíny proti koronaviru byla v kraji očkována necelá dvě procenta dětí.

Děti ve věku od pěti do 11 let mohou být očkovány proti koronaviru od poloviny loňského prosince. Nepřehledná situace podle krajské koordinátorky očkování Jarmily Kohoutové vznikla proto, že pediatři si vakcíny většinou objednávají sami, avšak ministerstvo zdravotnictví tyto informace zatím nehlásilo zpět do kraje.

"Požádala jsem minulý týden ministerstvo, aby nám poslali seznam lékařů, kteří si objednali očkovací látky, abychom v kraji měli přehled, kdo očkuje a kdo ne. I kvůli provozu očkovacích míst v nemocnicích, protože to není úplně optimální a chtěli bychom to všechno dostat k praktikům. Bohužel tento přehled zatím nemám," uvedla v pondělí Jarmila Kohoutová.

Plošné testování na covid odhalilo ve školách v kraji dvě promile nakažených

Necelých tři sta covid pozitivních testů z více než 130 tisíc provedených. Taková je bilance prvního týdne plošného testování na základních a středních školách v Olomouckém kraji. Část výsledků musí ještě potvrdit metoda PCR. Žáci a studenti se...

Ministerstvo zdravotnictví na požadavek koordinátorky už reagovalo. "Paní koordinátorka o tyto informace požádala na konci minulého týdne a v pondělí jí byly zaslány. Každý týden jsou informace ohledně očkování u praktických lékařů aktualizovány. Doplňujeme, že s krajskými koordinátory probíhá neustálá komunikace," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Očkování dětí dva dny v týdnu nabízí Fakultní nemocnice Olomouc. Jednou týdně lze děti nechat očkovat v Nemocnici AGEL Prostějov, Nemocnici AGEL Přerov a v Nemocnici Šumperk. "Vím ještě o pár lékařích, kterým jsme distribuovali očkovací látky z našeho očkovacího místa," podotkla Kohoutová.

Uničov kvůli koronaviru uzavřel odbor dopravy a omezil úřední hodiny na celé radnici

Kvůli rozšíření covidu mezi zaměstnanci musela radnice v Uničově na Olomoucku minimálně do pátku úplně uzavřít odbor dopravy. Město z preventivních důvodů zároveň omezilo úřední hodiny na celé radnici. V posledních dnech epidemie koronaviru v...

Kvůli nedostupným informacím hledají rodiče složitě lékaře, kteří proti covidu děti očkují. "Před vánočními svátky jsme se s manželkou shodli na tom, že syna očkovat necháme. Naše dětská lékařka ale děti proti koronaviru neočkuje, takže jsme vložili údaje do registračního systému v domnění, že to stihneme mezi svátky ve Fakultní nemocnici Olomouc. Bohužel jsme na druhý PIN čekali až do závěru minulého týdne," řekl Jan Pospíšil z Olomouce.

Rodina Pospíšilova se rozhodla dál nečekat a na internetu hledala informace o tom, kteří pediatři v Olomouci a okolí očkují. "Byla to takřka detektivní práce, protože nějaký oficiální seznam ordinací, které děti ve městě očkují, jsem nenašel. Náhodou jsem ale objevil velmi ochotnou dětskou lékařku na druhém konci města, ke které jsme minulý týden zavezli syna na první dávku," dodal.

V prostějovské nemocnici loni úspěšně porodily i dvě maminky s covidem

V prostějovské nemocnici v loňském roce ve dvou případech úspěšně přivedly na svět své děti i dvě maminky s onemocněním covid-19. Hned pětkrát zdravotníci pomáhali u porodu dvojčat, celkem se zde loni narodilo 740 dětí. V celém Olomouckém kraji v...

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Fakultní nemocnice Olomouc

Štítky Koronavirus, očkování, covid-19, lékař, Fakultní nemocnice Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.