středa 26. ledna 2022 Zora

Efektivněji a rychleji. Nové lineární urychlovače pomohou ve FN Olomouc s léčbou nádorů

Za více než metr tlustými železobetonovými stěnami a šedesáti tunami stínících ocelových plátů se v olomoucké fakultní nemocnici ukrývá nová technologie tří moderních lineárních urychlovačů. Investice za téměř čtvrt miliardy korun umožní efektivnější léčbu onkologicky nemocných pacientů přesnějším a kratším ozařováním.

Moderní přístroje zrychlí proces ozařování pacientů, sníží radiační zátěž zdravých orgánů a zvýší léčebný efekt této metody. Nemocnice na tuto investici získala od ministerstva zdravotnictví dotaci 141,4 milionu korun. Ve středu zdravotnické zařízení technologii slavnostně zprovoznilo, přístrojům požehnal také olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Zatímco u starších technologií ozařování onkologicky nemocného pacienta trvalo až desítky minut, nové urychlovače proces provedou za několik minut. "Umožní nám to krásně zvládnout neustále rostoucí počet pacientů, který se na nás valí. Jsme rádi, že přístroje máme tři. Jsou zcela identické, takže když bude na některém prováděn plánovaný servis, tak pacienty můžeme ozařovat na jiném, což jsme u předchozích přístrojů nemohli," řekl zástupce přednosty Onkologické kliniky pro radioterapii Martin Doležel.

FN Olomouc zkoumá novou léčbu rakoviny prostaty. Listopad je měsícem osvětové akce Movember

Desítky tisíc mužů si v České republice každoročně vyslechnou diagnózu vážného onemocnění – rakoviny prostaty. Olomoucká fakultní nemocnice je nově jediným pracovištěm v České republice, kde se v klinické studii testuje nový způsob léčby....

Moderní přístroje navíc umožňují snížit radiační zatížení zdravých orgánů, takže lze cíleně zvyšovat dávku záření do požadovaného místa lidského těla. "Pomocí adaptivní radioterapie lze dokonce modifikovat ozařovací plán na základě změn tumoru i zdravých tkání v průběhu ozáření, takže už nemusíme používat jeden plán na celý průběh ozáření. Můžeme to adaptovat, což zase vede k lepším onkologickým výsledkům a k nižší toxicitě," okomentoval posun v péči o pacienty Doležel.

Tři lineární urychlovače stály více než 200 milionů korun, související stavební práce přišly bezmála na 37 milionů korun. "Zahájení provozu lineárních urychlovačů znamená kvalitativní skok v onkologické péči nejen v našem regionu. Příchod nových technologií v kombinaci s expertizou v dalších oblastech radiační a klinické onkologie posouvá naše pracoviště mezi přední evropská centra," tvrdí přednosta onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Bohuslav Melichar.

Andělský tanec prozářil večer v olomoucké nemocnici. Pro potěšení zdravotníků i pacientů

Netradiční a emotivní podívanou nabídl podvečerní pohled z okna pacientům a zdravotníkům ve Fakultní nemocnici Olomouc. V areálu nemocnice vystupovala umělecká skupina se světelnými křídly. Na podporu lékařů, sester i nemocných lidí předvedly...

Modernizace přístrojového vybavení ozařoven byla zahájena loni v březnu, první lineární urychlovač byl uveden do provozu v září. Postupně následovaly další dva. Vybudována byla i masivní stínicí stěna z ocelových plátů o celkové tloušťce 37 centimetrů, která váží 64 tun. "Svislé železobetonové konstrukce dosahují tloušťky 1,3 metru, vodorovné dokonce 1,65 metru. Použity byly také barytové omítky či výplně otvorů stíněné olovem," uvedl vedoucí odboru investic FN Olomouc František Valíček.

Olomoucká fakultní nemocnice je šestou největší nemocnicí v ČR. Zařízení má pět desítek pracovišť, bezmála 1200 lůžek a 4226 zdravotnických i nezdravotnických zaměstnanců. Ročně je ve FN Olomouc hospitalizováno zhruba 55.000 pacientů a lékaři provedou 22.000 operací.

Vánoční strom Hanáček opustil olomoucké náměstí. V řezbářské škole z něj vyrobí nábytek

Jedna z posledních vzpomínek na Vánoce už opustila olomoucké Horní náměstí. Vánoční strom Hanáček rozřezali pracovníci odborné firmy, dřevo z mohutného kmene ale ještě bude mít další využití. Pod rukama studentů Střední školy řezbářské v Tovačově...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Fakultní nemocnice Olomouc

Štítky Zdraví, Fakultní nemocnice Olomouc, onkologie, rakovina, ozařovna, investice, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.