sobota 28. května 2022 Vilém

Vědci z Olomouce zjistili, že po covidu pomáhá inhalace vodíku. Kondici zlepší až o desetinu

Při rekonvalescenci pacientů, kteří prodělali covid, pomáhá inhalace molekulárního vodíku. Ukázala to studie vědců z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, do které se zapojilo osm desítek dobrovolníků. Výsledky výzkumu, prvního svého druhu na světě, zveřejnil prestižní časopis International Journal of Environmental Research and Public Health.

Vodík má antioxidační, protizánětlivé a únavu snižující vlastnosti.

"Výsledky studie potvrdily naši hypotézu, že molekulární vodík může pomáhat i lidem, kteří trpí například akutním respiračním onemocněním. Nejde tedy jen o sportovce, u nichž je pozitivní vliv užívání molekulárního vodíku na výkon a snížení únavy již prokázán," uvedl hlavní autor studie Michal Botek, který se s kolegy v laboratoři zátěžové fyziologie účinky vodíku zabývá již delší dobu.

Do výzkumu, který trval celý minulý rok, se zapojilo bezmála osm desítek lidí, kteří prodělali infekci koronaviru s lehkým nebo středně těžkým průběhem. Účastníci absolvovali vstupní test a pak dva týdny každý den po dobu 120 minut inhalovali vodík prostřednictvím zařízení, které jej pomocí elektrolýzy generuje z purifikované vody. Poté následoval opakovaný test.

"Účastníci byly náhodně rozděleni na vodíkovou a placebo skupinu. Skupina, která po dva týdny inhalovala vodík, se v opakovaném šestiminutovém chodeckém testu zlepšila průměrně o 64 metrů, tedy o zhruba 10 procent, zatímco u placebo skupiny došlo pouze k minimálnímu zlepšení v průměru o devět metrů,“ přiblížil výsledky Botek.

Olomoučtí vědci objevili stovky nových druhů hmyzu. Využili analýzu DNA

Olomoučtí vědci díky rozsáhlým genetickým analýzám objevily stovky nových druhů hmyzu. Zoologové z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci zkoumali vzorky z více než 800 oblastí v Asii, Africe a...

Jde o malý vědecký zázrak, tvrdí autoři studie

Podle autora studie dávají výsledky naději, že vodík lze v post-akutní fázi covidu využít jako jednu z možností časově velmi efektivní terapie, byť zůstává otázka, zda pozitivní efekt není jen krátkodobý.

Celou studii, která se jako vůbec první na světě zaměřila na možné pozitivní efekty vodíku po prodělaném covidu, vědci označují za malý vědecký zázrak. "Snažili jsme se z mála dostat maximum a o to více nás těší pozitivní reakce kolegů akademiků, lékařů a dalších odborníků,“ dodal Botek.

Na výzkumu se kromě katedry přírodních věd v kinantropologii podílel i Andrew McKune z Research Institute for Sport and Exercise na australské University of Canberra, Petr Konečný, přednosta Ústavu klinické rehabilitace Fakulty zdravotnických věd UP a primář Centra léčebné rehabilitace Nemocnice AGEL Prostějov a sportovní lékař Dalibor Pastucha.

Olomoucký chemik testuje slibné lithiové baterie se sírou. Dostal grant 150 tisíc eur

Fyzikální chemik Michal Otyepka z Olomouce, který zkoumá využití nanomateriálu v lithium-sirných bateriích, dostal jako jediný z České republiky prestižní grant Evropské výzkumné rady ve výši 150 tisíc eur. Skladování energie je klíčovou...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto archiv Michala Botka

Štítky covid, léčba, rekonvalescence, inhalace, vodík, koronavirus, výzkum, studie, Univerzita Palackého, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.