sobota 28. května 2022 Vilém

Přeji všem lidem v České republice mír a zdraví, vzkazuje ukrajinská pacientka onkologické kliniky

Okologickou kliniku Fakultní nemocnice v Olomouci vyhledalo již třináct Ukrajinců, kteří ze své země utekli před ruskou agresí. Mezi ně patří i učitelka literatury Nataliya ze středoukrajinského města Vinnycja. Natalii odhalili onkologické onemocnění ještě v rodné zemi, tam by ale v tuto chvíli nedostala odpovídající lékařskou péči.

„Většina ukrajinských pacientů pochází z východně ležících částí země zasažených válkou,“ řekl v úvodu přednosta Onkologické kliniky FN Olomouc Bohuslav Melichar. „Pro nás je samozřejmé, že se jim snažíme v jejich těžké situaci pomoct,“ navázal.

On i jeho kolegové z kliniky museli oprášit své znalosti ruštiny a začít používat ukrajinské slovníky. „Ukázalo se, že zejména u nás starších to není až takový problém. S pacienty jsme schopni normálně komunikovat,“ vysvětlil přednosta překonávání jazykové bariéry.

Víte, kde najít nejbližší defibrilátor? Olomoučtí záchranáři zveřejnili jejich databázi

Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje ve spolupráci s aplikací Záchranka zveřejnili na webových stránkách databázi automatizovaných externích defibrilátorů (AED). Díky tomu můžou občané zaregistrovat AED přímo do aplikace Záchranka....

„Dokumentace je také z velké části v ukrajinštině, ale s pomocí slovníků – zejména kvůli odborným výrazům – není problém získat potřebné informace. A z vyprávění pacientů se dozvídáme, že situace u nich doma je ještě daleko horší, než u nás vidíme třeba v médiích,“ zmínil se lékař.

Paní Nataliya doma přes 25 let vyučovala ukrajinštinu a literaturu na základní škole. Do péče onkologů ve FN Olomouc se dostala díky svému synovi a jeho přátelům z Česka, kteří jí cestu zajistili. „Začalo mě pálit v hrdle a postupně jsem se dostala až do nemocnice ve městě Čerkasy, kde mi sice diagnostikovali onkologické onemocnění, ale neuměli mi zajistit péči, kterou bych potřebovala,“ vysvětlila Nataliya.

„Syn tehdy rozhodl, že mě dostane do České republiky, kde má přátele. V Olomouci jsem dostala skvělou péči, ujali se mě samí dobří lidé. Moc děkuji všem lékařům, sestřičkám a celému personálu za jejich pomoc,“ říká Nataliya. „Válka je hrozná, přeji všem lidem u vás mír a také samozřejmě zdraví,“ zakončila s neskrývanou vděčností pacientka olomoucké nemocnice.

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Tisková zpráva | Foto Fakultní nemocnice Olomouc

Štítky FN Olomouc, fakultní nemocnice, Ukrajina, onkologie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.