čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Experti z kliniky tělovýchovného lékařství v Olomouci testovali nanuky. Zvítězily Mrož jahoda a Míša tvarohový

Dvacítku nanuků dostupných na českém trhu otestovali odborníci z Kliniky tělovýchovného lékařství Fakultní nemocnice v Olomouci. Zkoumali energetickou hodnotu, obsah živin, suroviny, míru průmyslového zpracování a chuť. Vítězi jsou Mrož jahoda a Míša tvarohový.

Experti z kliniky tělovýchovného lékařství v Olomouci se rozhodli otestovat dvacítku nanuků, které lze koupit na tuzemském trhu. Lidé by se podle nich měli mít na pozoru. Z testu vyplývá, že ne všechny mražené krémy jsou zdravé.

"Naši pacienti se nás na toto téma často ptají. Proto jsme se rozhodli provést velký test nanuků. Nakoupili jsme náhodným výběrem dvacet různých nanuků od různých firem a pustili se do jejich hodnocení," vysvětlila přednostka Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace Fakultní nemocnice Olomouc Eliška Sovová.

Přiznala, že ani experti nejsou ve stoprocentní shodě, jakými hodnotami by se měl test řídit. "Nicméně základními parametry by měly být energetická hodnota, obsah živin, senzorická hodnota a suroviny a míra průmyslového zpracování," uvedla profesorka. 

Fakultní nemocnice má nedostatek krve. V létě je více úrazů a méně dárců

Fakultní nemocnice v Olomouci má nedostatek krve. Situace je podobná každé léto, kdy přibývá úrazů a naopak ubývá dárců, protože je období dovolených. Například operace zatím lékaři omezovat nemusí, prosí však dárce, aby přišli pomoci.

Například energetická hodnota se různí od od 56 kcal u Twister Phoenix do 238 kcal u Magnum double raspberry. "Kdo si myslí, že pomocí nanuků doplní zdravé bílkoviny, je na omylu," upozornila. Nejvíce bílkovin má tvarohový Míša, ale pouze 3,7 gramu. Nanuky mají naopak velké množství přidaného cukru, nejvíce je to 34 gramů u Mango nanuku. Chuť měli všechny testované nanuky dobrou.

Pokud jde o míru průmyslového zpracování, mezi nejzdravější patří ty nanuky, kde je základem ovoce nebo tvaroh, jako například Mrož nebo Míša. Některé nanuky obsahují více než desert druhů konzervantů, dále různé příměsi, u některých není dokonce na obalu ani uvedeno složení.

"Po zhodnocení všech kritérií jsou vítězi testu Mrož jahoda a Míša tvarohový," uvedla v tiskové zprávě Sovová. Kompletní výsledky jsou na webových stránkách Fakultní nemocnice.

Hodnocení článku je 82 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Fakultní nemocnice Olomouc

Štítky nanuky, test, odborníci, klinika tělovýchovného lékařství, Fakultní nemocnice, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.