pátek 9. prosince 2022 Vratislav

Pryč z kolonky neošetřitelní. V Olomouci chtějí pomoct autistickým pacientům nejen s panikou u zubaře

Mimořádnou obtíž představuje ošetření u zubaře pro osoby s poruchou autistického spektra, trable při péči o tyto pacienty se snaží minimalizovat odborníci z Fakultní nemocnice Olomouc i organizace Jdeme autistům naproti. Vznikla tak specifická metodika pro anesteziologické zákroky a brzy se otevře také cvičná zubní ordinace, kde by měli lidé s autismem odbourat stres ze skutečných zákroků.

Absolvovat zákrok u stomatologa či stomatochirurga je často obtížné a stresující. U pacientů s některými druhy mentálního znevýhodnění, zejména s poruchami autistického spektra (PAS), je to však někdy prakticky neřešitelné a komplikovanou variantou je i celková anestezie. Pro autistické pacienty je i uvedení do narkózy výrazně stresujícím momentem. Tyto překážky se citlivě snaží odstraňovat odborníci z Fakultní nemocnice Olomouc a spolku Jdeme autistům naproti (JAN).

Od 11. října by se měl po slavnostním otevření rozběhnout testovací provoz nové cvičné zubní ordinace ve Slovenské ulici v Olomouci. „Klienti by se měly naučit přijít do ordinace, zůstat na křesle a otevřít pusu. Děti s autismem často spadají do kolonky neošetřitelný pacient. Stav zubů pak u nich dochází až do nějakých katastrofických variant, když se jim zubař do úst nemůže dostat. Oprava zubů se musí podstupovat v narkóze, což je samozřejmě špatně. Chtěli bychom to změnit. Chceme předejít traumatizaci malého klienta ze zubaře,“ objasňuje smysl projektu Jaroslava Muzikantová ze sdružení Jdeme autistům naproti.

Olomoucká nemocnice varuje před těžkými úrazy z koloběžek. Některým slečnám musíme doslova sešít obličej, říká lékař

Vážné úrazy uživatelů koloběžek a elektrokoloběžek řeší v první fázi záchranáři ze sanitek, horská služba či dokonce posádka letecké záchranné služby, poté se pacienti dostávají do péče zdravotníků v nemocnicích. Před nebezpečím varují také...

 

Práce zubního lékaře je u pacientů s PAS nebývale náročnou záležitostí. „V ordinaci to může vypadat tak, že všichni, kdo mají ruce nohy, se snaží držet třeba tříleté dítě, které se brání a neví, co se bude dít. Zubař pak úkon udělá. Ale u desetiletého nebo patnáctiletého dítěte už je to nereálné. Klienty chceme naučit, že být u zubaře je v pohodě a že se není čeho bát. Chceme provoz otestovat a rozvíjet ho i pro osoby s dalšími hendikepy,“ vysvětluje Muzikantová.

V Olomouci se tak již připravuje autentické prostředí zubní ordinace, které pomůže lidem se specifickým vnímáním světa. „V ordinaci zároveň využijeme moderní metody, které se v práci s dětmi s PAS osvědčily, jako například Snoezelen nebo ABA. Je to věc, kterou zatím nikdo nezkusil, a jsme zvědaví, jaký bude výsledek. Každopádně moc děkujeme olomoucké fakultní nemocnici a Lékařské fakultě Univerzity Palackého za poskytnuté zubařské křeslo, v červenci jsme dále získali od Armády České republiky vyřazený anesteziologický přístroj,“ říká advokační pracovnice spolku JAN Kateřina Dobrozemská.

Již nyní využívá FN Olomouc pro pacienty s poruchou autistického spektra individuální přístup pro anesteziologické úkony. „I samotné „uspávání“ totiž pro tyto pacienty znamená stres a nezřídka jsou standardní postupy zdravotníků spouštěčem mnohdy prudké obranné agrese,“ říká mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Adam Fritscher. Lidé s touto poruchou často jinak vnímají běžné životní situace a špatně chápou i mluvené slovo.

Infekce močových cest trápí i nejmenší děti, problém se může stupňovat

Nepříjemné záněty močových cest, které se mohou rozvinou do vážnějších potíží, se nevyhýbají ani kojencům či batolatům. Šternberská nemocnice hospitalizuje každý rok okolo 40 dětí, které trápí zánět ledvin. Základní prevencí je pečlivá hygienická...

 

Nápad inovovat zaběhlé standardy a metody v mimořádných případech se zrodil v hlavě anesteziologické sestry Renáty Krčilové z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Olomouc. Ve své diplomové práci zjistila, že pro podobné případy vlastně neexistuje jednotný doporučený postup a metodika. „Na zákrokový sál přicházeli pacienti s osobitými vzorci chování a jednání vycházejícími z mentálního stavu, o kterých jsme neměli ani ponětí. K mání byly jen od doprovodu narychlo sehnané informace a zároveň byla nutná okamžitá orientace v situaci a rychlé návrhy postupů. Proto jsem dala dohromady jednoduchý dotazník, který okolí pacienta vyplní ještě před zákrokem,“ popisuje svou inovaci v tiskové zprávě Renáta Krčilová.

Doprovod, tedy osoba pacientovi blízká a znalá vzorců jeho chování, je díky tomu povýšena na rovnocenného partnera týmu a úvod do anestezie probíhá v klidu, bez stresu. „Nyní tak máme k dispozici informace, typy i rady, které se dostanou ke zdravotníkům včas před výkonem. Například oslovení, na něž je pacient zvyklý, přítomnost hračky, na kterou je fixován. Takže máme v rukou klíč ke klientovi, a ten nám může pomoci předejít nežádoucí obranné agresi. Dostali jsme šanci pracovat na patřičné úrovní a bezpečně a současně dostát právům našich pacientů v praxi. Dotazník jsem již předala k užívání do nemocnic v Praze, Brně, Jihlavě a Zlíně,“ říká anesteziologická sestra.

„Rodiče či pečovatelé těžko hledají místo, kam je možné s těmito pacienty docházet, protože ne každé zdravotnické pracoviště je schopno jim péči poskytnout. Jsme vděční paní Krčilové za to, že iniciovala řadu dílčích postupů a inovací, které nám tyto problematické situace velmi usnadňují,“ chválí Kateřina Dobrozemská ze sdružení Jdeme autistům naproti.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto archiv Fakultní nemocnice Olomouc

Štítky Zdraví, zubní ordinace, ošetření, děti, autismus, Fakultní nemocnice Olomouc, Jdeme autistům naproti, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.